tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 10 listopada 2015

"Księga matematycznych tajemnic" - Ian Stewart – recenzja

Ian Stewart, Księga matematycznych tajemnicIan Stewart zawodowo zajmuje się matematyką. Odznaczony został Medalem Michaela Faradaya przez Towarzystwo Królewskie w Londynie. Napisał wiele książek o tematyce matematycznej, min. ,,Gabinet matematycznych zagadek’’, ,,Krowy w labiryncie’’ czy ,,Czy Bóg gra w kości?’’. Kolejnym jego dziełem jest ,,Księga matematycznych tajemnic’’.

Jest to książka z całą pewnością dla umysłów ścisłych. Objaśnione są tu różne matematyczne zagadnienia, hipotezy, ciekawe liczby i zagadki, rozwiązywane przez Hemlocka Soamesa i jego kompana Johna Watsupa. Przyznaję, niektóre historie są bardzo ciekawe, inne z kolei nieco mnie nudziły: zwłaszcza chodzi mi o historie oparte tylko i wyłącznie na suchych liczbach.  Inne, jak Incydent z zielonymi skarpetkami naprawdę zmuszały do myślenia.

Książkę musisz przeczytać jeśli chcesz się dowiedzieć, m.in. o co chodzi z gęsiami lecącymi w kluczu, jak określić wysokość drzewa, jeśli do dyspozycji masz tylko własne ciało, jak wygląda skórka pomarańczy po obraniu, dlaczego urodziny są zdrowe i co najważniejsze - jak wygrać los na loterii. 

W zrozumieniu zagadek, rebusów i łamigłówek  pomagają niewątpliwie rysunki i fotografie zamieszczone w tekście.

Serdecznie polecam tę książkę przede wszystkim ścisłowcom, choć zastrzegam, że nie jest to książeczka na jeden wieczór. Według mnie, najlepiej czytać jedną, dwie historie na dzień, aby naprawdę wynieść coś z lektury. A więc do dzieła!


Katia, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz