tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 4 lutego 2016

,,Biało-czerwone marzenia: od rozbitego żyrandola do finałów Euro’’ - Romek Pawlak – recenzja

Okładka książki Biało-czerwone marzeniaCzy myślicie, że piłkarze kopią piłkę odkąd przestali raczkować, albo że od zawsze marzyli o karierze piłkarskiej? Nic bardziej mylnego. Książka Romka Pawlaka pt. ,,Biało-czerwone marzenia od rozbitego żyrandola do finałów Euro’’ dokładnie opisze Wam początki kariery polskich piłkarzy.

Książka oparta jest na dialogu 9-letniego Kacpra z jego tatą. Chłopiec fascynuje się piłką nożną. Z każdego meczu eliminacyjnego pisze w zeszycie sprawozdanie w postaci tabelki. Zamieszczone są w niej : z kim było dane spotkanie, kiedy, gdzie, kto grał, wynik meczu oraz ewentualne kary dla graczy. Z tych analiz składa się pierwsza część książki.  W końcu chłopiec decyduje się na treningi piłkarskie. 

Drugi rozdział opisuje każdego, obecnego reprezentanta Polski. Autor zamieścił informacje o tym od kiedy zawodnik trenuje piłkę nożną, ewentualnie czy coś wcześniej trenował, ilość meczy, w którym wziął udział oraz liczbę strzelonych goli. Trzeci rozdział jest poświęcony weteranom piłkarskim, którzy osiągali większe lub mniejsze sukcesy w reprezentacji Polski (np. Zbigniew Boniek czy Grzegorz Lato). Ostatnia część to epilog napisany po kilku tygodniach treningu chłopca.

Książka bardzo mi się podobała. Autor przedstawił bardzo ważną zasadę, za pomocą postaci taty Kacpra, obowiązującą w sporcie. Ważne jest, aby grać zespołowo, a nie indywidualnie. Co z tego jak ktoś strzeli dużo bramek, jak rywale strzelą nam ich więcej? Ukazano również częste zjawisko występujące wśród młodych fanów piłki nożnej. Bardzo ekscytują się jak ich ulubieńcy strzelają  bramki, a zapominają o naszych bramkarzach, którzy nie raz wybawili naszą drużynę z ciężkich opresji, np. od wpuszczenia do bramki rzutu karnego, tj. na Euro 2012 zrobił to Wojciech Szczęsny, podczas meczu z Grecją.

Książka nie jest przeznaczona tylko dla fanów piłki nożnej. Pomimo, że głównie czytają ją dzieci, które lubią piłkę nożną, warto aby przeczytali ją również dorośli, gdyż jest pouczająca. Ukazuje jak ważne jest zbiorowe poczucie odpowiedzialności, które często jest potrzebne w dorosłym życiu.


Orwicz, lat 17

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza