tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 30 marca 2016

"Alpejscy wojownicy" - Bernadette McDonald - recenzja

Okładka książki Alpejscy wojownicy
W 2016 roku nakładem Wydawnictwa AGORA ukazała się książka Bernadette McDonald, pt. „Alpejscy wojownicy”. Ta kanadyjska pisarka, jest również autorką bestsellerowej opowieści pt. „Ucieczka na szczyt”.

Zarówno wydana w 2011 roku „Ucieczka na szczyt” jak i najnowsza powieść „Alpejscy wojownicy” opowiada o słynnych himalaistach, pierwsza o polskich, natomiast kolejna o słoweńskich.

W swojej książce autorka przybliża postacie słoweńskich himalaistów, począwszy od czasów po II wojnie światowej aż do dziś. Z racji położenia geograficznego Słowenii, gdzie większość kraju znajduje się na wyżynach i górach, istnieją tam warunki, by wzbudzić i rozwijać pasję do wspinania. Dla Słoweńców ukochaną i najważniejszą górą jest Triglav położony w Alpach Juliańskich. To dzięki tej niezwykłej górze – symbolowi, Aleš Kunaver, Nejc Zalotnic, Viki Grošelj, Andrej Štremfelj, Stane Belak i wielu innych marzyło by zdobywać nie tylko słoweńskie czy europejskie szczyty, ale również zapragnęli zmierzyć się z tymi najwyższymi i najtrudniejszymi w Himalajach.

Początki himalaizmu w Słowenii nie były proste. Wspinacze borykali się z brakiem pieniędzy, sprzętu, biurokracją, z zamkniętymi granicami. Rozwój himalaizmu pokazany jest na tle aktualnych wydarzeń politycznych, najpierw w Jugosławii, następnie na tle wojny domowej, później już we współczesnej Słowenii.

Przewodnikiem, który ułatwia zrozumienie, jaki impuls pcha ludzi by ryzykując życiem i często tracąc je, zostawić rodzinę i jechać w odległe Himalaje, jest książka Nejca Zalotnika, pt. „Pot”. Przez cały utwór Bernadette McDoonald przewijają się fragmenty jego książki. Potrafił trafnie dobrać słowa, by opisać uczucia, rozterki, strach i radość wspinacza. Był ikoną słoweńskiego himalaizmu i gdy zginął na Manaslu zaledwie w wieku trzydziestu jeden lat, skończyła się z nim pewna epoka.

Po Nejcu byli następni – Tone Škarja, Stipe Božič, Marko Prezelj, Franček Knez, Silvo Karo, Janez Jeglič i inni - równie uparci i zdeterminowani wspinacze, to oni wyznaczali nowe szlaki w Himalajach, chcieli, żeby o słoweńskich himalaistach mówiono z respektem i uznaniem.

Książka jest bardzo ładnie wydana, już sama okładka przyciąga wzrok i zachęca do przeczytania. Oprócz tego warto zapoznać się z pięknymi czarno-białymi oraz kolorowymi fotografiami wspinaczy, ich rodziny i przyjaciół.

Książka Bernadette McDoonald, pt. „Alpejscy wojownicy” to wspaniała lektura nie tylko dla osób, które kochają górskie wędrówki, ale także dla tych którzy góry podziwiają na zdjęciach czy w telewizji. Przybliża ona świat niewielkiej grupy ludzi, którzy ryzykując zdrowiem, a często i życiem podążają za wyznaczonym sobie celem. 

Serdecznie polecam!
Tilia, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz