tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 7 czerwca 2016

"Bohaterowie Magicznego Drzewa. Porwanie" - Andrzej Maleszka - recenzja

Okładka książki Bohaterowie Magicznego Drzewa. PorwanieAndrzej Maleszka jest chyba jednym z najbardziej znanych pisarzy książek dla dzieci w Polsce. Pisze, bawi, edukuje - czyli wszystko to, czego oczekują rodzice dla swoich pociech. Najbardziej znany jest ze swojego cyklu powieściowego ,,Magiczne Drzewo''. Do tej pory w tej serii wydano siedem książek. Mało tego, zrealizowano nawet film na podstawie pierwszej części cyklu(zagrały w nim takie gwiazdy jak Andrzej Chyra czy Agnieszka Grochowska). Mając to wszystko na względzie, chyba trudno się dziwić, że najmłodsi ze zniecierpliwieniem czekają na kolejne książki opowiadające o przygodach Kukiego, Budynia czy Gabi. 

Andrzej Maleszka zdecydował się na równoległe prowadzenie drugiej serii, pt. ,,Bohaterowie Magicznego Drzewa''. W każdej z kolejnych części opisane zostaną nieznane jeszcze nikomu, przygody każdej z postaci. ,,Porwanie'' przedstawia historię Budynia, gadającego psa.

Czego więc mogą się spodziewać i dzieci, i ich rodzice po tej książce?

Wydaje się, że posiadanie psa, który potrafi mówić, ma same plusy. Nie jest to jednak prawda, gdyż taka sytuacja rodzi też wiele problemów. Przede wszystkim, jeśli ukochany pupil odezwie się w niewłaściwym momencie, może dojść do tragedii. To właśnie spotyka Budynia, który dał głos przy treserze zwierząt Gerardzie Kronie. Treser bardzo zainteresował się niezwykłym talentem psa... Na tyle, że go porywa! Budyń trafia do Szkoły Posłusznych Psów, która okazuje się prawdziwą pułapką dla wszystkich zwierzaków, które mają nieszczęście tam trafić. Ma stać się kolejną atrakcją dla tłumów, jako gadający pies... Jest zmuszony do nauczenia się w dość brutalny sposób  kwestii promujących szkołę tresera... Jednak Budyń nie poddaje się. Znajduje sprzymierzeńców nawet w tak nieprzyjaznym miejscu. Zrobi wszystko by uciec i wrócić do Kukiego.

Czy mu się uda?
Czy Budyń wróci do przyjaciół?
Czy okrutny treser dostanie za swoje?

Tego dowiecie się w książce ,,Bohaterowie Magicznego Drzewa. Porwanie''.

Jak zwykle, książkę Andrzeja Maleszki uważam za dobrą pozycję dla dzieci. Wyraźny podział na dobrych i złych bohaterów oraz ich niezwykłe przygody, ciekawa historia wzbogacona wspaniałymi ilustracjami. Ale... Tak jest jakieś ,,ale''. Autor opisał różne sytuacje związane z dręczeniem zwierząt. Podtruwanie, głodzenie, trzymanie w klatkach... Na ten temat można spojrzeć z dwóch różnych perspektyw. Pierwsza, to potrzeba uświadamiania dzieci, jaki jest świat i co się czasem dzieje z różnymi zwierzakami. Z drugiej strony, czytają to dzieci w różnym wieku i może to być dla nich nieco... zbyt brutalne? Tu już decyzja należy do rodziców. Zwłaszcza, że poza tym uważam, że ,,Porwanie''  przypadnie czytelnikom ,,Magicznego Drzewa'' do gustu!


Katia, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz