tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 24 sierpnia 2016

"Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie" - Jessica Knoll - recenzja

Okładka książki Najszczęśliwsza dziewczyna na świecieTifAni FaNelli ma wszystko. Kobieta sukcesu to o niej mało powiedziane:

Narzeczony? - Przystojniak z bogatą kartą kredytową.
Pierścionek zaręczynowy? - Nie każdego celebrytę byłoby na taki stać.
Kariera? - Redaktorka magazynu Women's Magazine w rubryce o seksie.
Mieszkanie? - Apartament na Manhattanie.
Tajemnica? - Jest.

TifAni FaNelli bardzo stara się być idealna i perfekcyjna. Z profesjonalnym uśmiechem oraz olśniewająco białymi zębami kreuje swoją własną rzeczywistość. Stwarza iluzje dotyczące siebie samej. Przecież nie może pokazać innym, że ma jakieś słabości. Dlatego dostosowuje się do rozmówcy, perfekcyjnie ubiera, dba o najmniejsze drobiazgi. Ludzie uważają ją za najszczęśliwszą dziewczynę na świecie. Czy może jej czegokolwiek brakować? Czy na tej pięknej powłoce może pojawić się jakaś rysa?

Zachowanie Ani jest uwarunkowane przez jej przeszłość. A dokładnie przez wydarzenia, które miały miejsce 14 lat temu, gdy dziewczyna chodziła do szkoły średniej. Ale co takiego się wydarzyło? Ta zagadka jest z czytelnikiem prawie do ostatniego zdania. Napięcie rośnie tym bardziej, że do najszczęśliwszej dziewczyny zgłasza się stacja telewizyjna, która chce nakręcić film dokumentalny na ten temat. Czytelnik denerwuje się coraz bardziej. O co chodzi? Jakie wydarzenie było aż tak straszne, że zainteresowała się nim telewizja?  Przecież 14-letnia Ani to była otyła nastolatka z kompleksami, która wcale nie należała do szkolnej elity... A wręcz przeciwnie. Należała do grupy wyrzutków, którzy jedynie mogli pomarzyć o byciu w blasku fleszy, czy po prostu na szczycie hierarchii szkolnej popularności. Z tego, powodu życiowym celem Ani stało się stworzenie idealnego obrazu siebie, dzięki któremu pokaże światu, że nie jest już tamtą pulchną dziewczyną.

Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie to opowieść, która na długo zostaje w pamięci czytelnika. To jedna z tych pozycji o których myśli się jeszcze przez jakiś czas i zastanawia nad życiem bohaterki, a także swoim własnym. Ani to mistrzyni iluzji. Tak naprawdę jak i my. Kto z nas nie stara się sprawiać wrażenia człowieka sukcesu? Myślę, że wielu z nas kreuje się na szczęśliwców. W dzisiejszym świecie nie ma miejsca na słabość, brzydotę czy chorobę. Wszystko musi być idealne. Dużą zaletą tej książki jest to że piętnuje dzisiejszy materializm oraz miłość do perfekcyjnej powłoki, a ujawnia prawdę, czyli fakt, że życie wcale nie składa się najlepszych ubrań, pieniędzy, kosztownych aut i genialnych zdjęć na Instagramie.
     
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą pozycją, bo nie sądziłam, że można tak dobrze scharakteryzować bohaterkę. Bo Ani to nie tylko powierzchowna materialistka i zimna kobieta bez serca. Nie. Ona jest przede wszystkim zagubioną w świecie dziewczyną, która próbuje żyć mimo tragicznych wydarzeń. Autorka pokazuje nam na jej przykładzie, że nie można odciąć się od swojej przeszłości, bo to ona nas kształci, więc albo ją zaakceptujemy i damy sobie radę lub po prostu będziemy się męczyć całe życie. Z swoim życiem trzeba się pogodzić, ale i nie tracić wiary w swoje marzenia.
     
Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie to książka, którą czyta się bardzo szybko, mimo, że tematyka nie należy do najłatwiejszych. Im bardziej zagłębiamy się w fabułę, tym akcja staje się mroczniejsza i bardziej tajemnicza. Uśmiech nie zawsze znaczy zadowolenie. Częściej jest to symbol kłamstwa. Czytelnik próbuje odgadnąć, kto jest dobrą postacią, a kto jedynie udaje życzliwość. Jest to jednak trudne, ze względu na pogłębione portrety psychologiczne bohaterów. To dodatkowa zaleta powieści, że nie jest taka oczywista.
     
Ani podjęła w końcu decyzję, którą mam nadzieję poznacie, po lekturze tej książki. I my Czytelnicy, nie bójmy się krzyczeć o nasze marzenia.
      
Jessica Knoll rzuciła pracę w Cosmopolitanie, by napisać debiutancką powieść. Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie błyskawicznie znalazła się na szczytach bestsellerów, została okrzyknięta najgorętszym debiutem roku i otrzymała nominację do prestiżowej Nagrody im. Edgarda Allana Poe. Reese Whitherspoon pracuje już nad ekranizacją książki.


Nikki, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz