tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 17 listopada 2016

"Czterdzieści i cztery" - Krzysztof Piskorski - recenzja

Okładka książki Czterdzieści i cztery,,Czterdzieści i Cztery’’ Krzysztofa Piskorskiego to książka o rozbudowanej, wciągającej akcji.

Rzecz rozgrywa się w roku 1844 r. Eliza Żmijewska - pisarka i ostatnia kapłanka bóstw słowiańskich, wyrusza do Wielkiej Brytanii, z powierzoną jej misją przez Radę Emigracyjną, na czele z Juliuszem Słowackim. Ma wykonać wyrok na swoim dawnym znajomym – Konradzie Załuskim, którego znała jeszcze z Litwy, z czasów walk podczas powstania listopadowego. 

Eliza obwinia Konrada za śmierć Emilii Plater, z którą była bardzo zżyta. Londyn posiada blokadę kontynentalną, co sprawia trudności w dotarciu do niego, szczególnie emigrantom z Polski. Elizie jednak się udaje, po drodze spotykają ją liczne przygody. Znajduje Konrada, na którym ma wydać wyrok śmierci, ale na miejscu wszystko się komplikuje i pojawiają się nowe tajemnice i pytania, na które trudno znaleźć odpowiedź, zwłaszcza jeżeli do świata realnego miesza się świat fantastyczny.

Autor książki napisał ,,Czterdzieści i Cztery’’ lekkim, prostym stylem. Nagromadził bardzo dużo opisów, dzięki czemu można łatwo wyobrazić sobie całą fabułę. Książka została napisana tak, aby co chwile zaskakiwać czytelnika, wzbudzać liczne kontrowersje, tak aby odbiorca do końca był trzymany w napięciu. Na początku każdego rozdziału zamieszczono jakiś dokument, fragment książki lub jego parodię, który wprowadza czytelnika w zagadnienie, o jakiej tematyce będzie rozdział. W książce przeszkadzało mi trochę, że autor oprócz wprowadzenia elementów fantastycznych, podkolorował nieco prawdę historyczną, np. Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki są w miejscach,  w których nigdy nie byli, albo opisuje walki w Krakowie, do których nigdy nie doszło. Niemniej jednak miał takie prawo - wszak nie jest to literatura faktu:). 

Książka ogólnie mi się podobała, po prostu czuć w niej klimat emigracji i dążeń niepodległościowych różnych państw europejskich. Jest to ważne, żeby o tym pamiętać w dzisiejszych czasach, kiedy ostatnio często pojawiają się nagonki na tematy patriotyczne. Gorąco polecam do przeczytania i do zadumy nad kartą naszej historii i do radości z tego, że nasza Ojczyzna dziś jest wolna.

                                                                                                                                          Orwicz, lat 17

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz