tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 18 listopada 2016

,,Zaginiony” – C. L. Taylor – recenzja

Okładka książki ZaginionyW książce C. L. Taylor ukazuje wydarzenia, pół roku po zaginięciu piętnastoletniego Billy’ego Wilkinsona, z perspektywy jego matki. 

Claire wygłasza apel mający na celu pomoc w odnalezieniu jej syna. Jednak nic nie zbliża śledztwa do końca, a wszyscy, nawet sama Claire zaczyna podejrzewać, że Billy jest już martwy, a za jego zniknięciem stoi ktoś z jej najbliższych. Wilkinsonowie mają mnóstwo tajemnic, którymi nie dzielą się z pozostałymi członkami rodziny. Po tym jak Billy wyszedł w nocy z domu każdy czuje się winny, jednak sekrety zaczynają wychodzić na jaw dopiero pół roku później. Wszystko, co Claire stworzyła w swoim życiu, zaczyna się rozsypywać. Pojawiają się u niej zaniki pamięci, budzi się w obcych miejscach, z krwią na rękach. Będzie musiała zmierzyć się z swoim największym koszmarem. 

Akcja książki toczy się w Bristolu, w typowej angielskiej rodzinie. Claire, Mark oraz ich syn Jake wraz ze swoją dziewczyną Kirą stawiają czoła zaginięciu piętnastolatka. Poszukiwania natrafiają na fałszywe tropy, które sprawiają, że i tak już napięte do granic możliwości nerwy domowników ledwo wytrzymują. 
                
Nigdy nie lubiłam w książkach narracji pierwszoosobowej, ale tutaj autorka dzięki zastosowaniu tej techniki umiejętnie buduje napięcie. Chociaż na początku fabuła mnie nie wciągnęła, to im więcej przeczytałam, tym byłam ciekawsza dalszych zdarzeń, coraz lepiej rozumiałam główną bohaterkę, która w miarę jak rozwijała się akcja, dowiadywała się o coraz bardziej wstrząsających informacjach skrywanych przez ludzi, którym najbardziej ufała. Kobieta, która zawsze kontrolowała swoje życie w stu procentach, musiała pogodzić się z tym, że wszystko wymyka jej się z rąk. Bardzo spodobały mi się rozdziały, w których umieszczone zostały rozmowy SMS – owe, które po przeczytaniu książki do końca, wskoczyły na miejsce jak puzzle w układance, wyjaśniając wszystko, co doprowadziło do zaginięcia chłopca.
                
C. L Taylor ukazała, jak dramat taki jak zginięcie jednego członka rodziny wpływa na resztę domowników. Kiedyś każdy miał swoje tajemnice i zaczynali się coraz bardziej od siebie oddalać. Dopiero zaginięcie Billy’ego doprowadziło do tego, że duszone w środku emocje zaczęły doprowadzać do poważnych konfliktów. Wychodzące na jaw od dawna tajone sprawy mogą doprowadzić do tragicznych sytuacji. Poznajemy najgorsze strony bohaterów z pozoru normalnej i przyzwoitej rodziny. Nawet sami domownicy nie wiedzą, jak mroczne sekrety ukrywają.
                
Na szczęście każdy z nich ma wiele pozytywnych cech. Mimo wszystko tworzą kochający się dom. Stworzyli między sobą tak silne więzy miłości, że nawet ta próba, przez którą musieli przejść, czas, tajemnice i mroczna prawda nie mogą ich zerwać. Osobą, która najmocniej spajała ze sobą członków rodziny była właśnie Claire. Była niesamowicie silna, poświęcała cały swój czas i całą siebie dla pozostałych domowników. Była niewątpliwie bardzo ciekawą osobą, co podkreślały dla czytelnika także jej zaniki pamięci.  Nie można jej do końca zaufać, czy podczas jednego ze swoich ataków nie miała czegoś wspólnego z zaginięciem syna.  
                
Jak dowiadujemy się o autorce z notatki o niej, jest uznawana za królową mrocznego thrillera psychologicznego, w swoich książkach opisuje ciemną stronę ludzkiej natury. Tak też zrobiła i w ,,Zaginionym”. Ten tytuł spodoba się najbardziej fanom właśnie tego rodzaju powieści. Poza tym, fabuła z każdym rozdziałem z coraz mocniej wciąga, a zakończenie jest niemożliwe do przewidzenia. Polecam tę lekturę do przeczytania, zwłaszcza, że czyta się lekko i przyjemnie.

Nikana, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Burda Książki. 

1 komentarz:

  1. Nie miałem okazji czytać jeszcze niczego C. L. Taylora. Może kiedyś.

    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na mój pierwszy książkowy konkurs https://www.strefatrelaksu.pl/aktualne/

    OdpowiedzUsuń