tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 21 listopada 2016

"Skaza" - Cecelia Ahern - recenzja

Okładka książki SkazaCecelia Ahern to autorka takich bestselerów jak ,,Ps Kocham Cię'' czy ,,Love Rosie''. Osobiście bardzo lubię jej książki i byłam pozytywnie nastawiona do lektury kolejnej. Coś jednak mi nie pasowało. Ahern specjalizuje się w pisaniu takich ''przyjemnych romansideł'', a w moje ręce wpadła młodzieżowa dystopia. Między jednym a drugim gatunkiem jest naprawdę spora przepaść. Byłam zaskoczona, że autorka podjęła się tak wielkiego wyzwania, ale również towarzyszyła mi przy tym ciekawość: Czy podoła wyznaczonemu sobie zadaniu. Czy jej się udało? Z westchnieniem ulgi mogę napisać, że tak. Poprzeczka była wysoko postawiona, ale autorka podołała wyzwaniu i to z bardzo przyjemnym efektem w postaci swojej najnowszej książki ,,Skaza''.

Główna bohaterka Celestine wiedzie perfekcyjne, idealne życie. Córka sławnej modelki i redaktora gazety, mająca świetnego chłopaka - syna potężnego polityka. Dziewczyna jest mądra, piękna, wszechstronnie utalentowana, a jej przyszłość jest z góry na dół zaplanowana. Wszystko idzie jak po maśle... do czasu. Pewnego dnia Celestine sprzeciwia się prawu i postanawia okazać litość wobec Naznaczonego. Osoba naznaczona to człowiek, który popełnił jakiś występek czy przewinienie, ale nie było ono na tyle wielkie, aby skazać go na więzienie. Nosi on pewnego rodzaju skazę. Obowiązuje go inne prawo i do końca swego życia jest on wyrzutkiem społeczeństwa. To co robi dziewczyna jest ogromnym i niedopuszczalnym skandalem, który wybucha w najmniej pożądanym momencie. Celestine wystepuje przeciwko panującym zasadom i staje na czele rebelii mającej na celu obalenie rządów. 

Ukazuje nam się tutaj często powtarzający się schemat rewolucji i młodej osoby stającej na jej czele, ale za to w bardzo oryginalnej otoczce. Ogromnie zaintrygował mnie świat wykreowany przez autorkę. Byłam oczarowana nietuzinkowym pomysłem systemu Skaz i Naznaczonych. 

Powieść bardzo mi się podobała. Czasem tylko akcja trochę za wolno się rozwijała, ale rekompensowały mi to inne rzeczy, którymi zaskoczyła mnie autorka. Osobiście wolę jednak Ahern w innych odsłonach, w klimacie jej wcześniejszych książek. Nie zmienia to jednak faktu, że ,,Skaza'' to bardzo, dobra i trzymająca w napięciu młodzieżowa dystopia. Poleciłabym ją każdemu miłośnikowi tego typu literatury. Z niecierpliwością będę wyczekiwać następnych części nowej trylogii Ceceli Ahern jak i mającej się za niedługo ukazać filmowej adaptacji ,,Skazy''. 


Polecam, 
Olivka :) 14 lat 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MUZA. 

3 komentarze:

  1. Na pewno przeczytam! Przy okazji zapraszam do mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno przeczytam! Przy okazji zapraszam do mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Podobne troszeczkę do Niezgodnej i Igrzysk Śmierci, ja takie klimaty uwielbiam więc chyba się skuszę na tą pozycję <3

    OdpowiedzUsuń