tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 2 listopada 2016

„Świadectwo” - Rajiv Parti, Paul Perry - recenzja

Okładka książki Świadectwo. Prawdziwa historia hinduskiego lekarza, który przeżył śmierć kliniczną, spotkał Jezusa i przebudził się do nowego życiaZjawisko NDE – doświadczenia z pogranicza śmierci jest motywem spotykanym we współczesnej literaturze, jednak nie za często. A jeśli już, to są to opowieści fikcyjne o bohaterze, który opuścił swe ciało i poszybował gdzieś… No właśnie. Gdzie?

Może tak dla odmiany zagłębić się w historię autentyczną, której każdy element jest prawdą? Ciężka choroba, uzależnienie, ciągły gniew i agresja, znieczulenie na innych ludzi… to problemy, z którymi zmagał się hinduski doktor Rajiv Parti. Aż do czasu, kiedy się obudził.

Lekarz anestezjolog, człowiek, który czuwa nad stanem świadomości pacjentów podczas operacji. Osoba, której wydaje się, że skoro jest lekarzem, ma duży, piękny dom i spory majątek, może ochronić się przed wszystkim. I nagle pojawia się drugi bohater – rak prostaty, który zaraził swym negatywnym działaniem prawie cały organizm. W tej sytuacji na pewno padło mnóstwo pytań:

Dlaczego? 
Jak to się stało? 
Czemu ja??? 

Dr Patri jako jeden z niewielu poznał odpowiedzi na te, a także ważniejsze pytania. W jego przypadku wszystkie złe doświadczenia, których doświadczył były drogą do jednego celu – miłości. Podczas jednej z najważniejszych operacji Partiego spotkał niesamowity zaszczyt – mógł znaleźć się przy stole operacyjnym dokładnie wtedy, gdy sam na nim leżał i śledzić pracę lekarzy. Jednak nie na długo. Chwilę po tym, jak zorientował się, że z niewiadomych przyczyn stoi nad własnym ciałem, nikt go nie widzi ani nie słyszy, a w głowie pojawiały się przerażające myśli i domysły, sceneria się zmieniła.

Bohater książki pchany nieznaną siłą odwiedza piekło, spotyka swojego odmienionego ojca, dziadka i innych przodków. Pokazywane przez nich wspomnienia oraz wizje poprzednich wcieleń Rajiviego uświadamiają mu jak pozbawione sensu jest jego istnienie. Gniew. Dziedziczony z pokolenia na pokolenie, pełen agresji do najbliższych nawyk. Uzależnienie od antydepresantów i leków przeciwbólowych. Problemy doktora Parti są bardzo często spotykane w naszym otoczeniu. Ta książka pomaga je zauważyć, tłumaczy skąd się biorą i najważniejsze – wzorem głównego bohatera uczy jak z nimi walczyć.

Kto pomógł doktorowi w momencie, gdy już znał swoje przewinienia i miał w sobie mocną chęć poprawy? 

W książce tej znajdziesz jeden z najpiękniejszych opisów Boga – bytu nadprzyrodzonego. Świetlista Istota to złożona z czystej miłości boska postać. Nie jest ona wprost identyfikowana z żadnym bogiem. Rady, które otrzymał od niej Patri to tylko część jego przeznaczenia. Został powołany, aby bazując na swoich doświadczeniach leczył tych, którzy mają podobne problemy. Dostał drugą szansę i bardzo starał się, aby ją wykorzystać.

Książka pt.: „Świadectwo” opisuje nie tylko doświadczenie z pogranicza śmierci. Zagłębia się też w ludzkie wnętrza. Jest dość ciężką pozycją, której czytanie szło mi czasem opornie, ponieważ ma w sobie tak dużo mądrej i pięknej treści, że nie chciałam przegapić żadnego przesłania. Podczas jej czytania pojawiają się pytania o najważniejsze w życiu sprawy. Zestawia ona także religię hinduską z chrześcijańską. Jak skończy się ta bitwa? Gdzie jest prawda? Co wybierze doktor Patri i czy poradzi sobie z nowym życiem?
Najtrudniej jest uwierzyć, że historia ta wydarzyła się naprawdę, ale gdy już się w nią zagłębisz, zrozumiesz, że nie mogło być inaczej.


Neloinka, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Samsara. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz