tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 20 grudnia 2016

"Dom wilka" - Marek Łasisz - recenzja

Okładka książki Dom wilkaBardzo kontrowersyjna powieść, można powiedzieć, że dla dzieci, bo bohaterem jest dwunastoletni chłopiec, jednak książka porusza temat poważniejszy niż opowiadania dla najmłodszych. Zaintrygowała mnie historia zawarta na stronach napisanego przez Marka Łasisza „Domu wilka”. Zadziwia od samego początku i zdziwienie nie kończy się, aż do ostatniej strony.

Książka opisuje przygody małego chłopca o imieniu Artur. Spotyka się on z przemocą ze strony ojca, a do nikogo nie może się zwrócić o pomoc, gdyż jego ukochani dziadkowie niedawno zmarli, a matka zostawiła, bez żadnego pożegnania. Znajduje on dla siebie kryjówkę w opuszczonym pomieszczeniu blokowej piwnicy. Pewnego dnia natrafia na tajemnicze drzwi, a za nimi schody prowadzące w dwóch różnych kierunkach. Chłopiec podąża jednymi z nich i udaje się do ciemnego tunelu, którym właśnie przejeżdża pociąg, do którego bohater wskakuje. 

Od momentu wejścia do tunelu chłopiec zaczyna największą przygodę swojego życia. Począwszy od spotkania ekscentrycznego arystokraty zajmującego się uprawą roślin i tworzeniem nowych gatunków, kończąc na gnomach i trollach. Przydarzają mu się niesamowite przygody, ucieka przed potworem, o nazwie Pani z sekretariatu, wysadza wehikuł czasu, spotyka mrożącego krew w żyłach wilka, który okazuje się być potulny jak mały szczeniak, jest poszukiwany i śledzony przez agenta, który pragnie posiąść coś, co przez przypadek znalazło się w posiadaniu Artura. 

Na swojej drodze zostaje zaproszony na przekąskę do ludożercy, zwiedza prawdziwą wioskę Pigmejów i rozmawia z szamanem z Tajgi. Chłopca spotykają te, ale i jeszcze więcej przygód. Szczerze zachęcam do przeczytania i odkrycia zakończenia tej niezwykle zadziwiającej powieści.

Książka ta niesamowicie mi się podobała, czytałam ją w każdym wolnym momencie dnia i nocy. Zadziwiały mnie w niej nazwy rzeczy, stworów, ludzi instytucji, zarazem poważne, ale i rozbawiające do łez. Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tę powieść, gdyż nie tylko odkryłam w niej świat nie do opisania, z niesamowitymi krajobrazami, różnorakimi stworzeniami, innymi zwyczajami, ale również dowiedziałam się co przeżywa chłopiec, którego dotyka przemoc w rodzinie. Książka zarazem fantasy i przygodowa, zawiera też fragmenty psychologiczne. 

Szczerze polecam każdemu miłośnikowi tych gatunków, ale również innym, pragnącym się dowiedzieć co kryje na swoich kartach.

Polecam

Monia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Ridero. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz