tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 5 grudnia 2016

"Spirit animals. Wzlot i Upadek" – Eliot Schrefer - recenzja

Okładka książki Wzlot i UpadekSeria  książek fantasy pt. ,,Spirit Animals” opowiada historię czwórki dzieci, które próbują ocalić świat przed opanowaniem go przez Pożeracza i okrutną kobrę Gerathon. Czworo bohaterów ma do pomocy Poległe Bestie: lamparcicę Urazę, wilka Briggana, sokolicę Essix oraz pandę Jhi, które zostały przez nich przywołane jako ich zwierzoduchy. 

Dzięki wypiciu Nektaru, człowiek i zwierzę tworzą partnerską więź, nawzajem użyczają sobie pewnych umiejętności. Starają się zdobyć amulety Wielkich Bestii, które są potrzebne ich wrogom, aby uwolnić goryla Kovo - sprzymierzeńca kobry Gerathon. Czwórka przyjaciół razem z organizacją Zielonych Płaszczy stara się im to udaremnić, aby nie doprowadzić do opanowania przez nich całej planety Erdas. Pożeracz chce opanować całą planetę, używa do tego żółci, substancji, która także tworzy więź między człowiekiem a zwierzęciem, ale dominuje w niej silniejsza postać, a nad obojgiem kontrolę może przejąć Gerathon.
                
W tej części bohaterowie chcą zdobyć talizman lwa Cabaro, władającego ukrytą na pustyni oazą, do której nie miał dostępu żaden człowiek. Wielki lew nienawidził ludzi, pragnął stworzyć królestwo zwierząt, nie tknięte działalnością ludzi, które chciał rozszerzyć kiedyś na całą planetę. Przyjaciele, aby zakończyć swoją misję powodzeniem, musieli dotrzeć do miejsca, które było zazdrośnie strzeżone przez groźnego lwa i jego zwierzęce armie. Zadanie dodatkowo utrudniał fakt, że legiony Pożeracza i Gerathon deptały im po piętach, a dwójka z przyjaciół została pojmana przez nieprzyjaciół. Wydaje się, że osiągnięcie celu jest niemożliwe, bohaterowie przeżywają tragedię, która zachwiała ich wiarą w sens ich działań. 
                
Cała seria ,,Spirit Animals” podoba mi się głównie dzięki motywowi relacji między zwierzęciem a człowiekiem. Myślę, że każdy chciałby mieć takiego przyjaciela, wspólnie walczyć z niesprawiedliwością na świecie i przeżywać niesamowite przygody. Talizmany, zbierane przez głównych bohaterów, historia Wielkich Bestii to wspaniały pomysł, jednak wykonanie już mniej zadwala. Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, że każdy tom serii jest napisany przez innego autora. Gdyby wszystkie książki zostały napisane przez jedną osobę, która od początku do końca zaplanowałaby całą fabułę, akcja byłaby bardziej spójna, a cały cykl mógłby zostać hitem. A tak - jest to po prostu książka, którą przyjemnie się czyta, ale której potencjał nie jest w pełni wykorzystany.
                
W ciągu fabuły na przemian poznajemy przygody uwięzionych Meilin i Abeke oraz Rollana i Connora, którzy wyruszyli po talizman. Historia jest tak podzielona, że trzyma nas w napięciu i coraz mocniej wciąga w treść książki. Gdy już rozpoczęła się akcja, przeczytałam ją jednym tchem. Poza tym, w tym tomie bohaterowie w końcu pokazują swoje własne indywidualne cechy, ledwo zarysowane w poprzednich częściach. Odczuwamy także zmiany ich charakterów, dzięki swoim przeżyciom stają się dojrzalsi. Żaden wielbiciel serii o zwierzoduchach nie zawiedzie się tą książką, wprowadza ona mnóstwo nowych wydarzeń. Na pewno wywoła silne emocje, oprócz miłych zaskoczeń mamy także wiele tragicznych wydarzeń, które krzyżują bohaterom wszystkie plany i diametralnie zmieniają ich sytuację.
                
Lektura  jest krótka, o wartkiej akcji, więc zbędne opisy nie przeszkadzają nam w poznawaniu kolejnych wydarzeń. Według mnie spodoba się każdemu, choć jest przeznaczona raczej dla młodszych czytelników. Tym, którzy jeszcze nie czytali poprzednich części radzę, aby zaczęli czytać od pierwszego tomu, potem kolejność już nie jest tak ważna. Duży plus książki stanowi ciekawa fabuła i bohaterowie, których naprawdę da się lubić. Podsumowując, ,,Wzlot i Upadek” to lektura warta przeczytania.Nikana, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga. 

1 komentarz:

  1. Czuję się już na to za stara, ale sama fabuła brzmi przyjemnie :)

    OdpowiedzUsuń