tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 24 lutego 2017

,,Najdłuższa noc” - Marek Bukowski, Maciej Dancewicz – recenzja

Okładka książki Najdłuższa noc,,Najdłuższa noc” to pełna grozy opowieść inspirowana wydarzeniami z serialu ,,Belle Epoque” w reżyserii Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza.
         
Akcja książki rozgrywa się w dwudziestowiecznym Krakowie podczas burzliwego rozwoju techniki. W mieście otwiera się między innymi nowoczesne laboratorium kryminalistyczne, które wkrótce umożliwi dokonania wielu przełomów w prowadzonych śledztwach. W tym czasie do swojego rodzinnego domu powraca z dalekiej, zamorskiej podróży Jan Edigey-Korycki, który próbuje uporać się z pozostawioną tu przeszłością. Jednakże w mieście dochodzi do serii brutalnych zabójstw, które przepełniają strachem jego mieszkańców. 

Wszystko zaczyna się od dziewczyny z wyłupionymi oczami,  znalezionej na Plantach. Szybko okazuje się, że giną tylko kobiety, które z pozoru nic nie łączy, co tylko potęguje panującą już wszędzie obawę o własne życie. Od tej pory poszukiwania mordercy stają się priorytetem. Nad dochodzeniem czuwa jednak komisarz miejscowej policji – Rudolf Jelinek, które reprezentuje sceptycyzm wobec metod współczesnej kryminalistyki, przez co plotki zaczynają brać górę nad rozsądkiem. Przełomu w sprawie dokonuje dopiero główny bohater, który w dążeniu do ujawnienia prawdy poznaje również mroczną część miasta, z której zresztą ledwo uchodzi z życiem.
      
Historia przepełniona jest mrocznymi zagadkami i tajemniczymi postaciami, zamieszkującymi dzielnice Krakowa, co nie ułatwia rozwiązania i tak już niełatwej zagadki. Dodatkowo ukazuje sytuację ludzi żyjących na przełomie wieku, w czasie kiedy rozwój nauki łączył się ze skrajną wiarą w zabobony i przesądy, głównie wśród biednej części społeczeństwa. Ponadto książka zawiera pogłębiony portret psychologiczny Jana Koryckiego i niektóre historie z jego przeszłości, które do tej pory nie zostały przybliżone w serialu, co zapewne pomoże widzom rozszyfrować wiele z jego zachowań. 

Z całą pewnością polecam przeczytanie tej książki fanom kryminalistyki, najlepiej jeszcze przed oglądnięciem historii, paraliżującej Kraków w wersji filmowej.

                                                                                                                                                      Julia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz