tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 7 kwietnia 2017

"Kosmos. Gwiezdna podróż" - Paweł Ziemnicki - recenzja

Kosmos. Gwiezdna podróżJeśli chodzi o fizykę, astronomię i kosmos – jestem totalnym laikiem. Wszystko co związane ze Wszechświatem brzmi dla mnie jak czarna magia. Dlatego z premedytacją sięgnęłam po ”Kosmos. Gwiezdną  podróż”,  wydawałoby się publikację dla dzieci. Choć mam więcej niż 10, a nawet 15 lat – trafiłam w dziesiątkę.

Książka przybliża terminologię dotyczącą szeroko rozumianego Wszechświata. Poczytamy w niej m.in. o planetach (wiedzieliście, że powierzchnia Merkurego schładza się do -180 stopni Celsjusza? albo, że Galileusz nazywał Saturna planetą obdarzoną uszami?), Księżycu, planetoidach (średnica największych przekracza 400 kilometrów), kometach. Dowiemy się o planetach karłowatych, pasie Kuipera, pierwszych satelitach, o ludziach, którzy byli w kosmosie, misjach kosmicznych, wahadłowcach, stacjach kosmicznych, eksploracji Marsa, a także na czym polega program Voyager czy poszukiwanie życia w Układzie Słonecznym.

Książka świetnie sprawdzi się dla kogoś, kto stawia pierwsze kroki w kierunku astronomii. Już dzieci w przedszkolu poznają pierwsze informacje o Wszechświecie. Dlatego „Kosmos. Gwiezdna podróż” będzie również pomocna rodzicom, którzy słyszą pytania typu: „Co to jest czarna dziura”, „Jak wygląda łazik”,  „Dlaczego Księżyc zmienia kształt”, „Co to są meteoryty"?. Osoby, które podobnie jak ja, nie mają pojęcia o kosmosie – znajdą tutaj elementarne podstawy, dzięki którym będą miały jako taką wiedzę podstawową na ten temat i , być może,  nie wykażą się totalną ignorancją w rozmowie ze znajomymi:).

Nie można zapomnieć o szacie graficznej. Wydanie zwraca uwagę twardą oprawą, kolorystyką i barwnymi ilustracjami. Wszystko to powoduje, że książka będzie doskonałym prezentem dla przyszłego badacza kosmosu.


Autor Paweł Ziemnicki jest pracownikiem warszawskiego planetarium, dziennikarzem naukowym i popularyzatorem astronomii. Publikował w „Wiedzy i Życiu”, „Gazecie Wyborczej” i „Focusie”. 

Bruksenka

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz