tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 30 maja 2017

„Gar’ Ingawi. Wyspa Szczęśliwa” - Anna Borkowska - recenzja

GAR’INGAWI WYSPA SZCZĘŚLIWANiezwykle czarujący, stworzony ze starannością i precyzją świat. Kraina, w której czytelnik może odpocząć, odciąć się na chwilę od swojego życia, wkraczając w zupełnie inne realia. Można pomyśleć, że taka inna rzeczywistość jest całkowicie odrębna od naszej, a jednak postacie, wydarzenia i problemy z jakimi zmagają się bohaterowie, nawet jeśli nie wpasowują się w nasz świat, mogą się stać jego metaforą.

Wyspa Szczęśliwa to odwieczny dom rdzennych mieszkańców tworzących szczęśliwy Lud. Mówi się, że są oni szczęśliwi, ale czym w takim razie jest to ich szczęście? Całe życie jest dla nich wielkim oczekiwaniem. Wszystkich ono pochłania. Rozmawia się głównie o nim, śpiewa i wciąż do niego przygotowuje. Wszyscy czekają na wspaniałego Ora – prawdziwego władcę tej Wyspy. Co kilka pokoleń odwiedza ją. Spaceruje swoim stałym szlakiem wzdłuż oceanu, zza którego przybywa, a jego Przejściu towarzyszą niesamowite cuda. Cały Lud marzy tylko o tym, by zobaczyć to wydarzenie, aby w nim uczestniczyć, każdy chce by Or przyszedł jeszcze za jego życia. I do końca nie tracą nadziei.

Losy mieszkańców wyspy przeplatają się przez wieki z wieloma nowymi cywilizacjami, które rozkwitają, upadają i mijają. Tylko Lud pozostaje trwały i niezmienny żyjąc sobie spokojnie, mając tylko Oczekiwanie. W tej historii także poznajemy inne ludy. Jak wplatają się one w fabułę i co wnoszą już nie zdradzę. Droga jaką pokonują główni bohaterowie pozwala nam poznać ukazany w powieści świat i jego różnorodność. Oczarowuje on swoją ukrytą magią. Jest niezwykle złożony i tajemniczy. Trzeba uważnie czytać, aby dobrze go poznać i zrozumieć.

Autorka książki świetnie bawi się słowem, tworząc opisy jasne, dokładne i owiane mgłą tajemnicy, która nigdy nie zostanie odkryta w całości. Opisuje walkę dobra ze złem, którą prowadzą one ze sobą w przedstawionym świecie, a także poszczególne wojny, które wygrać musi każdy z bohaterów. Ale czy każdemu udaje się uratować własne sumienie i serce?

Powieść utrzymana w klimacie fantasy doskonale, przenosi do innego świata i nie pozwoli z niego w całości powrócić. Nakłania do refleksji i pozostawia po sobie bardzo wiele. Napisana przez kobietę, która w rzeczywistości jest benedyktynką, a książkę tę napisała w stanie wojennym.

Kim jest Ciemny Brat, jak niebezpiecznych rzeczy pragnie dokonać?
Kto lub co stanie się ofiarą Wiatru Północnego? 
Czy lud doczeka się wreszcie upragnionego przyjścia swojego władcy i czy Or zechce wreszcie pozostać w swoim królestwie na zawsze? 

Zapraszam do świata, w którym każdy czegoś pragnie, o coś walczy i na coś czeka.


Neloinka, lat 16

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Fronda. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz