tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 31 lipca 2017

"Wyklęty '48" - Dominik Kozar - recenzja

Okładka książki Wyklęty '48W ostatnich latach coraz więcej miejsca poświęca się tematyce Żołnierzy Wyklętych, których dramatyczne losy znowu stają się częścią naszej historycznej pamięci. Niezłomni partyzanci z powojennego podziemia niepodległościowego bohatersko walczyli przeciw sowietyzacji kraju z komunistycznymi służbami Polski Ludowej, które politycznie i ideologicznie podporządkowane były władzom Związku Radzieckiego. 

Opisane tło historyczne jest bardzo ważne dla każdego czytelnika najnowszej powieści kryminalnej Dominika Kozara pt. „Wyklęty ‘48”. Fabułę książki autor umieścił w niespokojnych czasach po zakończeniu II wojny światowej, gdy oddziały Urzędu Bezpieczeństwa bezwzględnie zwalczały antykomunistyczne „leśne bandy”.

Jest rok 1948. Główny bohater książki, komisarz Jan Wolak oskarżony przez komunistów o kolaborację z gestapo, ukrywa się wśród poszukiwanych przez Urząd Bezpieczeństwa „wyklętych” partyzantów. Pomimo ogromnej tęsknoty za ukochaną Warszawą zdaje sobie sprawę, że resztę życia będzie musiał spędzić ukrywając się w lesie i uciekając przed kolejnymi obławami żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W tym samym czasie w stolicy dochodzi do tajemniczego morderstwa, którego ofiarą jest żona sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Przy jej zwłokach milicjanci znajdują nieprzytomnego mężczyznę, z którym ofiara spędziła ostatnią noc. 

Czy to on jest sprawcą drastycznej zbrodni? 

Jednak podczas śledztwa okazuje się, że sprawa morderstwa nie jest tak prosta jakby się to wydawało na początku. W Warszawie giną kolejne kobiety zabijane w podobny sposób jak miało to miejsce jeszcze przed wybuchem wojny. W rozwiązaniu zagadki może pomóc komisarz Jan Wolak, któremu pomimo różnic ideologicznych komuniści proponują współpracę.

Tak zaczyna się fabuła książki, a dalej jest równie interesująco co powoduje, że czytelnik nie może doczekać się co będzie dalej. Niespodziewane zwroty akcji w połączeniu z ciekawą prezentacją tła społeczno - obyczajowego tamtych niespokojnych czasów powodują, że książkę czyta się jednym tchem. Zagadka kryminalna skonstruowana została przez autora po mistrzowsku, a umiejscowienie jej w niespokojnych czasach powojennej Polski to majstersztyk literacki. Bo nic nie jest takie jakby się wydawało, a poszukiwania mordercy przeradzają się w grę, gdzie „stawką jest władza w komunistycznej Polsce”.


„Wyklęty ’48” to świetnie napisana powieść łącząca w sobie najlepsze elementy klasycznego kryminału i powieści o charakterze społecznym.  Na pewno jest dobrym scenariuszem na film sensacyjny (może nawet serial telewizyjny). Ja ze swej strony polecam książkę każdemu kto lubi relaksować się przy dobrej literaturze i poznawać przeszłość naszego kraju nie tylko z podręczników do historii. 

Sir Lancelot

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza