tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 6 listopada 2017

„Sylaboratorium, czyli leksykon młodego erudyty” - recenzja

Sylaboratorium - Zofia Stanecka, Ewa Nowak, Wojciech Widłak, Justyna Bednarek, Agnieszka Frączek, Mikołaj Golachowski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Emilia Kiereś, Zuzanna Orlińska, Marcin Wicha, prof. Jerzy BralczykKsiążka zatytułowana „Sylaboratorium, czyli leksykon młodego erudyty” to zbiór pięćdziesięciu niespotykanych słów wraz z ich definicjami i ilustracją. Ponadto przy każdym wyrazie można znaleźć krótki utwór liryczny np. żartobliwe fraszki, czy bajki. 

Sylaboratorium jest dziełem wielu autorów: Justyny Bednarek, Agnieszki Frączek, Mikołaja Golachowskiego, Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel, Ewy Nowak, Emilii Kiereś, Zuzanny Orlińskiej, Zofii Staneckiej, Marcina Wichy oraz Wojciecha Widłaka. Wstęp do właściwej książki napisał prof. Jerzy Bralczyk, natomiast za ilustracje odpowiada Paweł Pawlak. Na końcu utworu znajdują się kolorowe naklejki oraz notes, dzięki którym można pobawić się w słowotwórstwo i wykazać się kreatywnością.

„Sylaboratorium, czyli leksykon młodego erudyty” jest kierowane do czytelników w wieku szkolnym, lecz na pewno spodoba się też starszej grupie odbiorców. Książka może być przydatna chociażby osobom borykającym się z dysleksją albo chcącym poszerzyć swoje słownictwo. Trzeba wspomnieć także o oprawie graficznej utworu, która jest godna podziwu. Już sama okładka przykuwa uwagę i wyróżnia się wśród innych książek. W ciekawy sposób zostali na niej przedstawieni autorzy – do zdjęć ich twarzy dorysowane zostały karykaturalne ciała. Utwór podzielony jest na pięćdziesiąt dwustronicowych rozdziałów – każdy poświęcony innemu pojęciu. Są one ułożone alfabetycznie, co ułatwia znalezienie konkretnych wyrazów. Na początku rozdziałów widnieje napisane dużymi literami słowo, a pod spodem jego podział na sylaby, krótka definicja oraz chwytliwy, dowcipny wierszyk, bajka lub fraszka. Obok znajduje się zdjęcie autora. Tło dla tekstu stanowią ciekawe ilustracje obrazujące dane zagadnienie, co sprawia czytanie i naukę prostszą, ciekawszą i przyjemniejszą.

            
Książka „Sylaboratorium, czyli leksykon młodego erudyty” bardzo mi się podobała i uważam, że jest warta uwagi. Ze względu na swój zabawny język i przykuwające wzrok ilustracje, nada się idealnie dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej. Autorzy oraz wydawnictwo Egmont postarali się żeby odbiorca z chęcią sięgał po lekturę i czytał ją z przyjemnością. Wszyscy, którzy brali udział w procesie jej tworzenia wykazali się ogromną kreatywnością i dopracowali każdy szczegół. Widać, że włożono wiele pracy i serca, aby owa książka powstała. 

KasiaK, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz