tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 13 stycznia 2012

"Deklaracja" - Gemma Malley - recenzja


Gemma Malley jest brytyjską pisarką.  Jej pierwszą książką  była przeczytana właśnie przez mnie niesamowita  „Deklaracja”.

Opowiada ona o świecie, który  jest podzielony na legalnych i nadmiary.  Zgodnie z ustawą z 2080 r.  zabroniono ludziom posiadania potomstwa. Wprowadzono specjalną policję, która miała zajmować się łapaniem nielegalnych  dzieci, byli to tak zwani łapacze.  Każdy schwytany  nadmiar  trafiał do specjalnego zakładu - Grange Hall. Wychowywano ich tam po to, by stali się użyteczni, czyli ciężko pracowali dla legalnych ludzi. Przełożoną zakładu jest pani Margaret Pincent. Wszystkie dzieci się jej boją, ponieważ za najmniejsze wykroczenie, w stylu : kostka mydła nie wystarczy na 4 miesiące, można otrzymać chłostę,   trafić do izolatki i nie dostać  jedzenia. Ta straszna kobieta ma także  swoją tajemnicę,  obsesyjnie pilnuje, żeby nikt się o niej nie dowiedział. 

Nadmiary w Grange Hall żyją w strasznych warunkach, ponieważ ludzie uważają, że nie zasługują na ciepłą wodę, lekarstwa  ani ogrzewanie. 

Główną bohaterką powieści jest prawie szesnastoletnia Anna, która stara się być doskonała, chce stać się wartościowym nadmiarem. Trafiła do zakładu gdy miała 2,5 roku,  od tego czasu nienawidzi swoich rodziców, uważa, że gdyby naprawdę ją kochali, to nie narodziłaby się. Uważa, że to wielki dar, iż trafiła do tego zakładu i może odpracować swoje grzechy. Jednak wiele się zmienia, gdy pojawia się nowy chłopak- Peter  i opowiada jej o prawdziwym życiu poza zakładem.

Jak potoczą się ich dalsze losy ?? 
Czy Peter odmieni życie Anny ?? 
Jaki sekret skrywa pani Pincent?? 

Aby dowiedzieć się tego wszystkiego, po prostu  musisz sięgnąć po tę niezwykłą  lekturę!

Gemma  Malley przez ukazanie w swojej książce wizji przyszłości  zmusza nas do przemyśleń  nad nią, jeszcze przez długi czas po odłożeniu Deklaracji tkwi ona w twojej głowie!

Książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie, ale uczciwie ostrzegam każdego, kto po nią sięgnie: gdy już zaczniesz, to nie możesz  przestać! Ja już nie mogę się doczekać następnej części, która podobno już została wydana w języku angielskim!
                                                                                                                                Gorąco polecam 
Paula, 15 lat

Gorąco dziękuję Wydawnictwu Wilga za przekazanie nam tej książki! 


1 komentarz:

  1. Według mnie była nudna. Od początku znałam zakończenie. Myślałam, że może mnie jakoś zaskoczy, ale się pomyliłam. Było po prostu nudna i dziecinna

    OdpowiedzUsuń