tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 13 stycznia 2012

"Dwa serca do płaczu" - Milena Trziszka - recenzja

Autorką książki "Dwa serca do płaczu" jest Milena Trziszka.
Wyobraźcie sobie, że macie 13 lat i właśnie ten wiek sprawia, że jesteście w ciągłym lęku przed jakimś strasznym wydarzeniem, ale nie macie pojęcia, co to będzie.
Tak właśnie czuje się główna bohaterka tej książki- Wiktoria, która od dnia swoich trzynastych urodzin zmaga się z przeciwnościami losu i czuje, że w każdej chwili może stać się coś strasznego, co zmieniłoby jej życie na zawsze. Postanawia pisać bloga, w którym opisuje swoje najskrytsze myśli i przeżycia.
Wiktoria mieszka z tatą w Warszawie, jej mama od roku jest w Anglii i pracuje w szpitalu jako pielęgniarka, zarabiając na spłatę ich kredytów. Tata pracuje w zakładzie poprawczym i nie otrzymuje dużej zapłaty. Dziewczyna rozpoczyna naukę w gimnazjum, w którym nikogo nie zna, a prawie wszystkie koleżanki są bogate i zarozumiałe. W końcu jednak zaprzyjaźnia się z jedyną normalną osobą w jej klasie - Justyną.
W sobotę Wiktoria pierwszy raz była w poprawczaku, bała się tam iść, bo myślała, że zaraz jeden z tych nastoletnich bandziorów ją napadnie. Nic złego się nie stało, a nawet więcej - poznała tam bardzo miłego, wcale niewyglądającego na przestępcę 15-latka. Wymienili się mailami i zaczęli do siebie pisać. Dziewczyna dowiedziała się, że jego sprawa jest dość skomplikowana, i że karę ma odbywać do ukończenia pełnoletności. Mimo wielu różnic i przeszkód zaczynają się przyjaźnić. 
Wiki ma też swoją idolkę, sąsiadkę Inkę, która ma 18 lat i jest dla niej wzorem niedościgłym. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda i trzynastolatka musi jej trochę pomóc w sprawach sercowych.

Dziewczyna prawie codziennie rozmawia z mamą przez skypa i trochę zaczyna się o nią niepokoić,
a dokładnie o związek jej rodziców, którzy coraz częściej się kłócą...

Wiktoria jedzie do Anglii na święta, by spędzić je z mamą ...ale czy tylko z nią?
Czeka ją bardzo zaskakująca niespodzianka ...tylko czy jej się spodoba?
Czy dziewczyna podoła temu, co ją czeka?
Co stanie się z jej przyjaciółmi?

To naprawdę zaskakująca książka o problemach związanych z dojrzewaniem, trudnych decyzjach i odwadze. Mam tylko radę  dla wszystkich czytelników, by nie brać przykładu z nieodpowiedzialnej matki Wiktorii. Powieść nadaje się dla każdej nastolatki, a szczególnie dla tych, które przeżywają ciężkie chwile  i wydaje im się, że mają okropne życie.
Carmen, 14 lat
Książkę podarowało nam Wydawnictwo Skrzat, dziękujemy!


5 komentarzy:

 1. super jest, Anonimowy czytałeś tą książkę???? polecam :-D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta ksiazka jest super naprawde polecam

  OdpowiedzUsuń
 3. super - jest do czytania -polecam...

  OdpowiedzUsuń
 4. może być, ale ta dziewczyna strasznie mnie denerwuje jak się tak użala nad sobą... naprawdę są ludzie w gorszych sytuacjach!

  OdpowiedzUsuń