tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 6 marca 2012

"Igor" - Barbara Ciwoniuk - recenzja

Głównym bohaterem i zarazem narratorem książki Barbary Ciwoniuk pt. Igor jest tytułowy chłopak. Ma on 14 lat i jest w pierwszej klasie  gimnazjum.

Poruszane są w niej dwie bardzo ważne  sprawy dotyczące współczesnej młodzieży: samotność i odmienność.
Główny bohater to bardzo mądry i wrażliwy chłopak, ale od dziecka ma problemy z nawiązywaniem nowych kontaktów. Chłopak wychowywany jest tylko przez matkę, ojciec odszedł od nich dawno. Mama Igora jest bardzo piękną kobietą, więc w ich domu pojawia się wielu  kandydatów do jej ręki.  Igor skutecznie ich przepędza. W życiu Igora najważniejsza jest mama. Drugą ważną osobą dla chłopca jest Aleks, którego poznaje w bardzo nietypowy sposób.
Książka przedstawia narodziny przyjaźni między nimi oraz łączące ich ze sobą przygody (np. obrona Igora przed bandą Różyczki, zreperowanie zepsutego kranu w kuchni…)
Autorka w bardzo pomysłowy sposób przedstawiła także problem, z jakim nasz bohater musi się zmagać, tj. z dysleksją. W książce dysleksja nazwana jest humorystycznie Panią D. Igor  zaprzyjaźnił się z nią  i próbuje normalnie żyć.

Nie zdradzając wam szczegółów wartkiej akcji, powiem tylko, że przed Igorem i jego przyjacielem wiele dramatycznych i trudnych przeżyć. 

Igor Barbary Ciwoniuk to powieść dla wszystkich. Autorka pokazuje, że chłopak mimo wszystkich swoich problemów, stara się żyć tak jak jego rówieśnicy, chodzi do szkoły, pokonuje trudności, przeżywa radosne chwile.  
Książkę czyta się szybko, napisana jest w bardzo prosty, a jednocześnie humorystyczny sposób. Jej wielką zaletą jest aktualność problemów, które przedstawia. Polecam wszystkim nastolatkom!
  
Lily, 16 lat

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Literatura


1 komentarz:

  1. świetna książka, bardzo polecam, jak również kontynuację "Igora" pt. "Ania" ;)

    OdpowiedzUsuń