tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 14 marca 2012

"Tygrys się budzi" - Kate DiCamillo - recenzja


Kate DiCamillo to autorka wielu książek dla dzieci m.in. wielokrotnie nagradzanej „Dzielny Despero” – czytałam ją i bardzo mi się podobała, „Magiczny słoń”, „Cudowna podróż Edwarda Tulana” – kolejny bestseller.

„Tygrys się budzi” jest książką, która opowiada o zwykłych ludziach i o rzeczach, które naprawdę mogłyby się zdarzyć. Jednak autorka nadała swej książce niepowtarzalny styl – nieco tajemniczy, delikatny, pociągający. Dzięki niemu lektura staje się niezwykła. Jej akcja, chociaż nie wywołuje wypieków na twarzy, ani przez chwilę się nie zatrzymuje. Cały czas coś się dzieje. To coś właśnie jest w książce najbardziej  fascynujące.

Pewnego dnia Rob znajduje… tygrysa uwięzionego w klatce. Zwierzę jest imponujące. Chłopiec i jego szkolna koleżanka Sistine, nikomu nie mówią o swym „znalezisku”, trzymają je w sekrecie. Znajomość dzieci z wielkim kotem powoduje w nich ogromne zmiany. Przeżywają smutek, radość, osamotnienie… Ale we wszystkim pomaga im przyjaźń. Wiele się uczą podczas tej przygody.

Historia opisana w książce jest piękna i wzruszająca. Zachęcam do jej przeczytania starsze dzieci (+10), a również młodzież i dorosłych. Zrozumienie sensu oraz głębszego znaczenia opowieści wymaga zastanowienia.
Książka nie jest długa, rozdziały są krótkie z dużymi odstępami pomiędzy wierszami. Opowieść nie rozciąga się przesadnie i czytelnik nie znudzi się długimi opisami.
Polecam Wam tę wspaniałą książkę, wydaną przez Libertas Philip Wilson!
  Martyna, 12 lat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz