tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 19 kwietnia 2012

"Pod nocnym niebem" - Rachel Hore - recenzja


Jude, bohaterkę książki „Pod nocnym niebem” Rachel Hore, od wczesnego dzieciństwa dręczył wciąż powracający koszmar. W snach biegła nocą przez las, sama i zagubiona, bezskutecznie szukając swojej matki. Po latach wystraszona Jude odkrywa, że ten sam koszmar śni się jej sześcioletniej siostrzenicy Summer. 

Jude zostaje poproszona o skatalogowanie i wycenę kolekcji przyrządów i rękopisów, należących do osiemnastowiecznego astronoma-amatora Anthony’ego Wickhama. Podczas oglądania starej biblioteki w domu astronoma, Jude odkrywa tajemniczy notatnik niejakiej Esther Wickham, która podaje się za córkę naukowca. Dziewczyna z niewiadomych powodów nie została umieszczona w rodowym drzewie genealogicznym, a wszystkie źródła jednomyślnie twierdzą, że Wickham zmarł nie pozostawiając potomka. 

W miarę czytania pamiętnika tajemniczej Esther, Jude odkrywa powiązania jej rodziny z historią rodu Wickhamów. Co ma ze wszystkim wspólnego tajemnicza Cyganka Tamsin Lovall, przyjaciółka babci Jude? Jaką rolę odegra naszyjnik z siedmioma gwiazdami, przekazywany w rodzinie Jude z pokolenia na pokolenie?

Rachel Hore nie jest debiutującą pisarką – w swoim dorobku ma już cztery książki. Powieści „Pod nocnym niebem” nie da się przypisać do jednego gatunku, powiedziałabym, że jest to powieść obyczajowa z elementami metafizyki i literatury grozy. Jest to książka na którą z pewnością warto zwrócić uwagę, napisana bogatym, miejscami poetyckim językiem i zapewnia długą, przyjemną lekturę, pełną zwrotów akcji i wielopoziomowych tajemnic. Polecam wszystkim miłośnikom dobrej zabawy, sekretów i… wpatrywania się w niebo.

TUTAJ możesz przeczytać fragment powieści.
- Mimbla, 15 lat

 Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Prószyński i S-ka2 komentarze:

  1. Bardzo zachęca mnie ta powieść. Będę jej poszukiwała i z chęcią się za nią wezmę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje się świetna :3
    W wakacje sięgnę z pewnością...

    OdpowiedzUsuń