tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 30 kwietnia 2012

"Służące" - Kathryn Stockett - recenzja


"Służące” to pierwsza książka Kathryn Stockett. Przez ponad rok była w czołówce bestsellerów „New York Timesa”, a „USA Today” okrzyknęło ją Książką Roku 2009.

Akcja powieści toczy się w latach sześćdziesiątych XX wieku, na południu  USA, w stanie Mississppi, a dokładniej w Jackson.  Autorka porusza temat segregacji rasowej, może właśnie po to, aby i dziś przypomnieć czytelnikom, że nie warto wyznaczać sztucznych granic, czy podporządkowywać się temu, co nie do końca zgodne z naszymi przekonaniami i wartościami.

To powieść w bardzo dobrym stylu. Autorka opisuje czas przełomowy i niezwykle ważny dla Stanów Zjednoczonych.  Akcja została przedstawiona z perspektywy trzech bohaterek- Aibileen i Minny (służących) i Skeeter (córki plantatora bawełny). To nie tylko doskonała i  niezwykle wciągająca powieść, ale też dokładnie dopracowana od strony językowej. Dzięki  indywidualizacji języka wypowiedzi postaci, czytelnik może zobaczyć tę historię z ich punktu widzenia.  Główne bohaterki to bardzo sympatyczne i ciekawe osoby. Książka jest pełna humoru, optymizmu i nadziei. Skeeter, zafascynowana literaturą, a szczególnie dziennikarstwem, postanawia napisać książkę. Chce ukazać świat służących.  Początkowo wydaje się to praktycznie niemożliwe. Wzbudza to nie tylko wiele  emocji, ale także już na zawsze zmienia ich życie i nie tylko ich… 

Postacią, która wzbudziła moją sympatię i podziw jest Aibileen. To kobieta silna, przepełniona dobrem i serdecznością. Wychowuje dzieciaki, którym poświęca całą swoją uwagę, zastępując tym samym prawdziwych rodziców, którzy mają swoje "ważniejsze" sprawy. Dużo w życiu przeszła, wielu rzeczy doświadczyła, a mimo to, nie brak jej energii i chęci do życia. Jest bardzo rozsądna i mądra.
 
Bardzo polecam tę książkę wszystkim tym, którzy liczą na ciekawą, wciągającą, ale jednocześnie wartościową  fabułę. 

RisingSun, 18 lat

Wydawnictwu Media Rodzina gorąco dziękuję za możliwość przeczytania tej książki!


1 komentarz:

  1. Piękna książka. Warta przeczytania i pamiętania...

    OdpowiedzUsuń