tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 14 maja 2012

"Marzenie o innym świecie" - Sonya Chung - recenzja


Książkę pod tytułem „Marzenie o innym świecie” napisała Sonya Chung. Jest to młoda, urodzona w Waszyngtonie, córka koreańskich imigrantów. Obecnie wykłada literaturę na Uniwersytecie Kolumbia. Ta książka stanowi jej debiut wydawniczy. Oprócz powieści tworzy również opowiadania, eseje oraz recenzje” 

"Marzenie o innym świecie" to doskonała powieść o poszukiwaniu swojego miejsca w rodzinie i w świecie. Przedstawia walkę bohaterów, aby osiągnąć wewnętrzną harmonię. Akcja rozgrywa się w 2005 roku. Hyun-Kuy, który w dzieciństwie uciekł z wyspy, na której toczyły się wojny i panował głód, postanawia wrócić do swego rodzinnego miasta. Bez słowa wyjaśnień ani pożegnania, opuszcza dzieci i żonę, i udaje się w podróż. Pobyt u rodziny znacznie się przedłuża.  Brutalna rzeczywistość nie pozwala nacieszyć się sielanką domowego ogniska. Ciąg tragedii i niebanalnych wydarzeń komplikuje losy całej rodziny. Śmierć ciężarnej Mun-yung, wypadek borykającego się przez wiele lat z alkoholizmem Han-soo nie polepszają sytuacji. 

Pracująca jako fotoreporterka wojenna Ah-jin, po wybuchu bomby w Bagdadzie, postanawia odpocząć w zaciszu Korei. Wdaje się tam w romans z jednym w członków rodziny. Żyjąca  do tej pory w ciągłych podróżach, zmuszona zostaje do zawieszenia kariery w celu wychowania dziecka- owocu zakazanej miłości. 
Czy rodzina odkryje ten sekret? 
Wydarzenia przeplatają liczne wspomnienia bohaterów. Niejednokrotnie są one smutne, trudne, chociaż bywają też przyjemne, radosne anegdoty. 

„Marzenie o lepszym świecie” skłania do refleksji nad własnym życiem, obranymi celami, przemijaniem oraz nad nieustanną wewnętrzną walką. Duża ilość opisów buduje precyzyjny obraz wydarzeń i silnie oddziałuje na wyobraźnię, a ciekawe dialogi dynamizują akcję. Bardzo przyjemna i wartościowa pozycja. Niebanalna fabuła, która jest nieprzewidywalna od samego początku do końca, wciąga oraz trzyma w napięciu. Gorąco polecam!

papaja, 16 lat

Wydawnictwu Świat Książki dziękuję za możliwość przeniesienia się do jakże odległej Korei!


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz