tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 15 czerwca 2012

„W kleszczach lęku”- Henry James- recenzjaHenry James to znany amerykański pisarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku. „W kleszczach lęku” to jego pierwsza przeczytana przeze mnie powieść. Pisarz pragnął, aby czytelnika nie opuszczało uczucie niepokoju i wrażenie otaczającego główną bohaterkę zła. Znakomicie mu się to udało.
Akcja powieści rozpoczyna się w starym wiktoriańskim dworze. Grupa znajomych słucha przerażających opowieści o duchach i zjawach. Jeden ze zgromadzonych dysponuje manuskryptem swojej starej przyjaciółki. Opowiada zatrwożonemu towarzystwu niezwykłą historię pewnej kobiety.

Dwudziestoletnia wówczas dziewczyna zatrudnia się u zamożnego dżentelmena na Harley Street w Londynie. Jej zadaniem była opieka nad dwójką podopiecznych, dziewczynką i chłopcem. Zauroczona swoim chlebodawcą postanawia podjąć się tego zadania. Na dworze na prowincji, Bly poznaje nową przyjaciółkę- gospodynię Grose. Niedługo potem rozpoczyna opiekę nad Florą i Milesem. Dzieci są uosobieniem dobroci i słodyczy. Jednak po pewnym czasie młoda guwernantka odkrywa przerażającą tajemnicę swoich podopiecznych
.
Powieść „W kleszczach lęku” została napisana pod koniec XIX wieku, dlatego różni się od współczesnych dzieł. Język nie należy do najprostszych, ale Henry James posługuje się niezwykłym, indywidualnym stylem, dzięki czemu powieść czyta się jednym tchem. Autor powoli stopniuje napięcie. Zapoznając się z treścią książki miałam wrażenie, jakbym naprawdę czytała dziennik młodej guwernantki. Jej wypowiedzi są realistyczne i pełne emocji.
„W kleszczach lęku” to książka przywodząca na myśl  powieść gotycką. Polecam ją wszystkim miłośnikom silnego napięcia i przerażających historii, pełnych zjaw i duchów.

TUTAJ możesz przeczytać fragment powieści.

                                                                                                                                 Kasia, 16 lat 

Za możliwość przeniesienia się w mroczną przeszłość dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz