tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 26 września 2012

"Radosny żebrak" - Louis de Wohl - recenzja


Louis de Wohl jest cenionym pisarzem pośród miłośników gatunków historycznych i religijnych, jego liczne dzieła doczekały się także adaptacji filmowych.

obrazek Niezwykle poruszająca historia przedstawiona w książce „Radosny żebrak” opowiada o trudach i urokach średniowiecznego życia przepełnionego nieustającymi wojnami. Bohater powieści, Giovanni Bernardone jest synem bogatego kupca i głęboko wierzącej w Boga matki. Jednak duma i honor każą mu opuścić rodzinne gniazdo i udać się na wyprawę wojenną, którą może przypłacić życiem. Nieoczekiwanie spotyka towarzysza broni, Rogera z Vandrii, który pragnie powrócić do swych rodzinnych, sycylijskich stron uginających się pod naporem rządów małoletniego króla i wpływów papieża. Cele i marzenia obojga wojowników, choć tak rozbieżne, stworzą ciekawą fabułę, którą podyktowało życie.

Lecz młody Giovanni, wpędzony w brutalny świat wciąż nie wie o ciążącej na nim misji. Misji, która będzie najważniejszą w jego życiu i która przyniesie mu ogólnoświatową sławę trwającą po dziś dzień.

Na czym będzie polegało to ważne zadanie? 
Czy Giovanni sprosta wyzwaniom? 
Kim Giovanni będzie w przyszłości? 
Jak skończy się  walka Rogera o sprawiedliwość? 
Czy młody król uratuje Sycylię przed najeżdżającymi ją wojskami?

Barwne osobowości sprawnie kierują nas przez kolejne strony książki. Choć polityczne koneksje mogą być nieco zawiłe, to każdy nowo odkryty szczegół sprawia satysfakcję i pozwala lepiej zrozumieć ówczesną sytuację. Bohaterowie przedstawiają nam w jasny sposób wartości, które są dla nich najważniejsze i powinny być przykładem dla współczesnych ludzi. Na przestrzeni rozdziałów możemy zauważyć zmiany, jakie zachodzą pośród nich. Gotowi zrobić wszystko, byle tylko nie splamić swego honoru, gotowi postąpić wbrew innym, by zachować własną niezależność i kręgosłup moralny.

Książka jest pośrednikiem dla ważnych przekazów, także historycznych. Religia jest ważnym tematem poruszonym w dziele i wywołuje wiele refleksji dotyczących naszego przeznaczenia. Z pewnością jest to ważna lektura dla młodych czytelników poszukujących życiowych wskazówek.

Miłego czytania!
Dosia, 14 lat

Wydawnictwu Diecezjalnemu Sandomierz serdecznie dziękuję za książkę.

2 komentarze:

  1. A wyście są propaganda katolska, ot co... A myślałam, że taki fajny blog... A tak serio, to całkiem ciekawie, ja jestem po prostu do wszelkich bożków uprzedzona;) A to ma jakieś realne podłoże historyczne?

    OdpowiedzUsuń
  2. To jest powieść na faktach historycznych i postać jak najbardziej prawdziwa :)

    OdpowiedzUsuń