tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 26 września 2012

„Shirley ”- Charlotte Brontë -recenzja


Charlotte Brontë to wybitna pisarka i poetka, której dzieła, takie jak „Dziwne losy Jane Eyre” są znane na całym świecie. Jej dorobek literacki od lat gości w kanonie klasyki literatury angielskiej.

Shirley - Charlotte Brontë Historia przedstawiona w „Shirley” to barwnie opisany konflikt pomiędzy klasami, płcią oraz pokoleniami, którego akcja rozgrywa się w XIX-wiecznym hrabstwie Yorkshire. Młody przedsiębiorca, stojący na progu bankructwa Robert Moore, w wyniku prób unowocześnienia swojej fabryki poprzez sprowadzenie maszyn, naraża się miejscowej ludności, obawiającej się zwolnień i biedy.

Gdy pojawia się Shirley Keeldar, bohater widzi szansę, by uratować swój majątek. Rozważa on poślubienie niezależnej, bogatej dziedziczki, choć jego serce należy do ubogiej Caroline. Nie wie też, że w sercu Shirley miejsce zajmuje już inny mężczyzna- Louis, będący guwernerem i odwzajemniający jej uczucie, jednak nie przyznający się do tego.

„Shirley” to książka, której przeczytania doczekać się nie mogłam. Dlaczego? Po pierwsze szalenie spodobały mi się „Dziwne losy Jane Eyre”. Po drugie - bardzo cenię sobie autorkę. A skoro już przeczytałam „Shirley” muszę stwierdzić jedno-nie jest to książka do pominięcia. 

Charlotte Brontë doskonale uwieczniła w swoim dziele XIX-wieczną Anglię, pełną niepokoju związanego z wojnami napoleońskimi i biedą wywołaną mechanizacją fabryk. Na tym barwnym tle historycznym poznajemy postacie bardzo od siebie różne, a jednak połączone wspólnym losem: dumną Shirley, ambitnego Roberta, delikatną Caroline oraz inteligentnego Louisa. Każda z nich została doskonale wykreowana, a autorka pozwala nam obserwować jak rozwijają się one na przestrzeni kilkuset stron.

Do zapoznania się z „Shirley” zachęcam każdego, kto z zamiłowaniem czyta dzieła autorstwa sióstr Brontë, a także miłośników klasycznej literatury angielskiej. Kogo innego może zachwycić ta lektura? Myślę, że każdego, kto przepada za krajobrazem pełnym wrzosowisk i postaciami, których losy nie są tak proste, jak to się wydaje ;)

Rei, lat 17

Wydawnictwu MG dziękuję za możliwość "przeniesienia" się do XIX - wiecznej Anglii.

2 komentarze:

  1. Brzmi zachęcająco ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnio miałam okazję przeczytać "Lokatorkę Wildfell Hall". Może napiszę recenzję. Jeśli "Shirley" ci się spodobała, to "Lokatorka..." także powinna przypaść ci do gustu ;)

      Usuń