tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 3 października 2012

"Altana" - Mary Nichols - recenzja


Altana - Mary NicholsAutorką książki rozgrywającej się w trakcie obu wojen światowych jest Mary Nichols, autorka wielu książek, z których niestety tylko „Altana” jest przetłumaczona na język polski.

Helen jest młodą arystokratką. Stara się być posłuszna rodzinie i zgadza się na zaaranżowane małżeństwo. Wkrótce jednak jej mąż musi opuścić dom, by służyć ojczyźnie na froncie I wojny. Dziewczyna czuje się osamotniona, mimo, że między nią, a jej małżonkiem nigdy nie pojawiło się szczególnie ciepłe uczucie. 
Cierpliwie czeka jednak na męża, kiedy… w domu pojawia się młody oficer - Olivier. Helen zakochuje się, a jej wybranek owo uczucie odwzajemnia. Wkrótce i on musi wyjechać, jednak przedtem obiecuje dziewczynie miłość i ponowne spotkanie. Sytuacja komplikuje się, kiedy okazuje się, że młoda arystokratka jest w ciąży. Jej ojciec wpada we wściekłość i stara się zaaranżować wszystko tak, aby nikt nie dowiedział się o wstydliwym fakcie. Córka zostaje odesłana najpierw do domu ciotki, później do niewielkiego szpitala, w którym Helen rodzi córeczkę i pod przymusem oddaje ją do adopcji. Przysięga sobie jednak, że kiedyś odnajdzie i odzyska maleństwo…

Laura  jest młodą pielęgniarką, cieszącą się powszechną sympatią. Z radością oczekuje dnia, w którym poślubi Boba - lotnika służącego na froncie drugiej wojny światowej. Nie wie jednak, że nie wszystko potoczy się po jej myśli… Na chwilę przed ceremonią zostaje dostarczona jej tragiczna wiadomość o śmierci narzeczonego. Skołowana dziewczyna z pomocą matki próbuje ułożyć swoje życie na nowo. Nie jest to łatwe, tym bardziej, że niedługo na świecie pojawi się dziecko jej i Boba… Dziewczyna traktuje maleństwo jak skarb i pamiątkę po ukochanym, jednak przyjdzie jej zmierzyć się z powszechnym potępieniem jako matki nieślubnego dziecka - nawet ze strony tych, którym ufała…

Jak splotą się losy tych dwóch, tak różnych przecież kobiet?
Jaki udział w tej historii będzie miała tytułowa altana?

Mary Nichols przedstawiła w tej powieści dwa bardzo prawdziwe portrety zwykłych - niezwykłych kobiet, z którymi może utożsamić się każda czytająca, co z kolei sprawia że lektura staje się bardzo przyjemna i silnie oddziałuje na wyobraźnię.

Polecam tę książkę wszystkim kobietom!

Ania, 15 lat

 Wydawnictwu Świat Książki dziękuję za rewelacyjną lekturę.

 

1 komentarz:

  1. Książka jest na mojej liście "Chcę przeczytać".

    OdpowiedzUsuń