tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 16 października 2012

"Księga Daji" - Tamora Pierce - recenzja


„Księga Daji” jest przedostatnim, trzecim, tomem „Kręgu Magii” autorstwa Tamory Pierce.

Książka opowiada o pobycie młodych adeptów magii w Dolinie Złotej Grani, gdzie przybywają, by pomóc mieszkańcom okolicznych wiosek, uporać się  z suszą, głodem i wizją rychłego pożaru, który spustoszy całą okolicę. W wyniku zbiegu okoliczności, jakim było połączenie się mocy czwórki przyjaciół, Daja tworzy żywą, metalową winorośl. Magiczna roślina natychmiast przyciąga uwagę przebywających w okolicy Kupców, z których narodu dziewczyna została wygnana. Teraz ma szansę spotkać się z dawnymi rodakami, a w centrum wydarzeń znajdują się jej negocjacje w sprawie sprzedaży niezwykłego dzieła.

W odróżnieniu od poprzednich tomów, wyraźnie widać, że jest to „Księga Daji”. Chodzi mi o to, że fabuła dużo bardziej koncentruje się na czarnoskórej dziewczynie, niż na jej przyjaciołach, znanych nam z poprzednich tomów. Owszem, Sandra, Tris i Briar pojawiają się cały czas, jednak wyraźnie widać o kogo chodzi w tej książce. Pozostała trójka widocznie odsunięta jest na dalszy plan.

„Księga Daji” dużo bardziej niż poprzednie tomy skupia się na przeżyciach wewnętrznych postaci. Mamy tu problemy niedocenianego maga walczącego z ogniem, przedstawicielki Kupców, która zostaje odtrącona i wyznaczona do negocjacji z „nieczystą” dziewczyną, oraz samej Daji, w której budzi się tęsknota do dawnego życia.

Książka ta jest dla mnie, jak na razie, najlepszym tomem „Kręgu Magii”. Pozwala lepiej poznać jedną z kultur opisanego świata, a także samą postać Daji, dziewczyny, która została odtrącona przez swój lud, a teraz ponownie go spotyka.

Powieść tę polecam każdemu czytelnikowi, który pragnie oderwać się od przytłaczającej go rzeczywistości. Książkę czyta się przyjemnie, jest idealna na deszczowe popołudnie.

Rei, lat 17
Za pasjonującą książkę dziękuję Wydawnictwu Initium.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz