tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 17 października 2012

„Profesor” - Charlotte Brontë - recenzjaCharlotte Brontë to znana na całym świecie brytyjska autorka. Najpopularniejszym jej dziełem bez wątpienia są „Dziwne losy Jane Eyre”. Teraz, dzięki wydawnictwu MG, mamy szansę zapoznać się z książką napisaną przez nią jeszcze wcześniej - a w Polsce nigdy do tej pory nie wydaną. Mowa oczywiście o umieszczonym w nagłówku tytule- „Profesor”.

Profesor - Charlotte Brontë
„Profesor”, tak jak wydane niedawno „Shirley” (Charlotte Brontë) oraz „Lokatorka Wildfell Hall” (Anne Brontë), jest pod względem wizualnym świetny. Twarda okładka, grafika też niezła - książka cieszy oko. Co do literówek i tym podobnych - nie udało mi się ich znaleźć, może poza Cromsworthem zamiast Crimswortha na tyle okładki.  Trzeba przyznać, że wydawnictwo wykonało kawał dobrej roboty.

                
Książka opowiada o losach Williama Crimswortha - młodego mężczyzny, który wzgardziwszy patronatem wujów, wyrusza do Belgii, by tam spróbować szczęścia w nauczaniu. Jako Anglik zostaje profesorem tegoż języka w szkole dla młodych panien. Tam poznaje młodziutką pannę Henri - nauczycielkę, a zarazem uczennicę. Jak potoczą się ich wspólne losy?

„Profesor” jest książką zawierającą wątki autobiograficzne. Charlotte Brontë przez pewien czas pracowała jako nauczycielka angielskiego w brukselskiej szkole. Zakochała się w jej kierowniku - niestety, mężczyzna był żonaty.  Brontë wyjechała z Belgii, a swoje przeżycia wykorzystała przy pisaniu „Vilette” oraz „Profesora”
                
Książkę polecam przede wszystkim każdemu miłośnikowi dzieł sióstr Brontë. W porównaniu z „Vilette”, z którego przeczytaniem miałam problemy - zupełnie nie przypadło mi do gustu - ta jest rewelacyjna. Barwnie nakreślone portrety postaci oraz miejsce akcji - zamiast wrzosowisk z „Shirley” mamy tu duże miasto-korzystnie łączą się z fabułą tworząc świetną całość. 

„Profesor” spodoba się także tym, którzy poszukują w książkach niebanalnej miłości, zdecydowanych postaci i wyraźnie zarysowanych relacji damsko - męskich.

Rei, lat 17

Wydawnictwu MG dziękuję za kolejną rewelacyjną pozycję.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam Charlotte Bronte.
    Muszę koniecznie przeczytać tę książkę :-)

    OdpowiedzUsuń