tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 16 października 2012

"Przyjaciele na zawsze" - Danielle Steel - recenzja


Przyjaciele na zawsze
Modelka, gracz futbolu, lekarz, gliniarz i nauczycielka. Co łączy tych ludzi? Przyjaźń - od zerówki, aż po grób. Piątka dzieciaków - trzech chłopców: Andy, Billy i Sean, i dwie dziewczynki: Gaby i Izzy tworzą Wielką Piątkę. Nie tylko oni się zaprzyjaźniają- ich rodzice również. 

Wspólnie przechodzą przez szkolne życie. Cieszą się sukcesami sportowymi i dobrymi wynikami w nauce. Z wiekiem razem przechodzą przez kłopoty z narkotykami, alkoholizmem, śmiercią rodzeństwa, rozwodami rodziców. Łączy ich wielka przyjaźń. Wraz z biegnącym czasem, przyjaźń przekształca się w miłość, powstaje para - Gaby i Billy. Nic nie może ich rozdzielić, oprócz śmierci. 

Wielka Piątka zmaga się z kostuchą. Umiera brat Seana. Mimo wszystko są razem, troszczą się o siebie nawzajem. Każdy z nich zostaje skrzywdzony przez los, ale trzymają się tej ostatniej deski ratunku - przyjaciół.a

Sposób, w jaki Steel pokazuje tak wielką miłość i przyjaźń, jest wyjątkowo wzruszający. Nie chodzi tu tylko o pełny bólu los piątki przyjaciół. Autorka opisuje także więź ich rodziców i rodzeństwa. Przedstawia nam ich życie pod różnymi kątami. Jest to ogromnym plusem książki.

Amerykanka pisze lekkim i przyjemnym stylem. Wszystko jest proste i zrozumiałe. Bohaterowie mają wyraźnie zaznaczone zalety i wady. Steel porusza dużo problemów, na różnorakie tematy. Od seksu, przez narkotyki, do zazdrości o rodzeństwo.

Spędziłam bardzo miły weekend wraz z Wielką Piątką. Książka nie zawiodła moich oczekiwań, które były bardzo wysokie po przeczytaniu opisu i zachwycaniu się okładką. Czytając można się wzruszyć i uśmiechnąć. W trakcie lektury, polecam kocyk, wielką filiżankę herbaty i ulubione ciasteczka.

Weronika, 16 lat

Za relaksującą pozycję dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

2 komentarze:

  1. Nie jestem do końca przekonana, czy chcę przeczytać tą książkę, ponieważ sposób w jaki ją przedstawiłaś mnie rozczarował. Podałaś pewne szczegóły dotyczące fabuły, a następnie niczym szczególnym nie zachęciłaś czytelników, więc nie jestem pewna czy ta książka skrywa coś tajemniczego i ciekawego o czym tutaj nie wspomniałaś...

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna książka. Zupełnie nie zgadzam się z oceną Gabi. Recenzja dobra.

    OdpowiedzUsuń