tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 28 listopada 2012

"Agnes Grey" - Anne Brontë - recenzjaAnne Brontë to angielska pisarka, siostra Emily i Charlotte Brontë. Urodziła się w 1820 roku, a zmarła dwadzieścia dziewięć lat później na gruźlicę. Przez pewien okres czasu pracowała jako guwernantka. Napisała dwie powieści: ,,Lokatorkę Wildfell Hall” i ,,Agnes Grey”, zawierającą elementy autobiograficzne.

Agnes Grey - Anne BrontëAgnes Grey była córką ubogiego pastora, próbującego pogodzić ze sobą obowiązki wobec parafii i własnej rodziny. Z grubsza mu się  to udawało, do czasu, gdy ubóstwo nie dotknęło go tak bardzo, iż jedna z jego córek, Mary, postanowiła jako źródło dochodu wystawiać na sprzedaż swoje prace plastyczne, a druga, Agnes, zacząć pracować jako guwernantka, na co po wielu prośbach uzyskała zgodę rodziny. Od tej pory miała zmagać się z trudnościami, towarzyszącymi wychowaniu niesfornych dzieci i znosić pogardę, okazywaną wobec niej, przez wyżej postawionych ludzi.

Agnes Grey opuszczając swoją rodzinę zadecydowała o swoim losie. W następstwie tego śmiałego posunięcia poznała wielu, nierzadko nieprzyjemnych ludzi, smak życia innego niż to, które wiodła dotychczas i spotkała prawdziwą miłość.

Anne Brontë porusza w swojej książce ważną kwestię, jaką jest wychowywanie i kształcenie dzieci oraz ich trudna droga do dorosłości. W dużej mierze mówi również o pragnieniach niezamężnych kobiet, pochodzących z ubogich rodzin dziewiętnastowiecznej Anglii, by zdobyć wykształcenie i szacunek. Pokazuje również trudności i upokorzenia doświadczane podczas pracy przez guwernantki.

Lektura niezwykle nastrojowej powieści, jaką jest ,,Agnes Grey” to sama przyjemność. Opisana w niej prosta historia, prostej miłości i niezwykle wyboistej drogi do szczęścia, trafia do serc czytelników. Uczy nas jak pokonywać trudności losu i doceniać każdą próbę, przybliżającą nas do upragnionego celu.

                                                                                                                                   Polecam,
                                                                                                                          Karolina, 15 lat


Za ciekawą książkę dziękuję Wydawnictwu MG.1 komentarz: