tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 19 listopada 2012

"Chorwacka przystań" - Anna Karpińska - recenzja


Anna Karpińska jest Polką i autorką powieści „Chorwacka przystań”. Napisała wciągającą powieść o codziennym życiu i trudnych wyborach, od których zależy nasza przyszłość.

Chorwacka przystań - Anna KarpińskaAnna jest dziennikarką wysłaną do Chorwacji jako korespondent wojenny. W towarzystwie bomb i karabinów poznaje miłość swojego życia. Po powrocie do Polski musi zdecydować co zrobić z tym dalej. Po 20 latach jej córka staje przed podobnym dylematem.

Do sięgnięcia po tę książkę zachęciła mnie piękna i nastrojowa okładka. Jednak nie do końca oddaje ona klimat opowieści. Opis, który możemy znaleźć z tyłu odnosi się do spoiwa historii czyli miłości. Jednak większy nacisk autorka kładzie na zwykłą szarą codzienność, życie rodzinne takie jak wiele innych, małe radości i problemy. Jest to ewidentnie gatunek obyczajowy chociaż z domieszką romansu.

Pani Karpińska bardzo lubi opisywać krajobraz, czasami lekko przydługo, jednak daje nam to możliwość odtworzenia w wyobraźni większość plenerów. Malutkim minusem jest również to, że momentami ważne, ciekawe wydarzenia są ujęte bardzo krótko i tylko w zarysie, a te - z niewielkim znaczeniem, pospolite - są rozwinięte aż nadto.

Przez paręset stron nie poznajemy zbyt dokładnie wielu postaci. Dużo osób jest wspomnianych, ale rozwiniętych już mniej. Można to odbierać dwojako, jednak ja sądzę, że takiego właśnie zabiegu wymagała książka. Świetnym rozwiązaniem jest narracja dwóch osób: matki i córki. W ten sposób dostajemy dwie historie, nierozłącznie ze sobą związane, ale jednak różne. Wyjątkowo prostym i efektownym sposobem dodania romantycznej atmosfery, jest korespondencja listowa prowadzona niejako przez całą powieść.

Chociaż po przeczytaniu opisu i pierwszej strony wydaje się, że znamy już rozwiązanie tej historii, pod koniec czeka nas duże zdziwienie. Finał jest zaskakujący i może nawet trochę wzruszający. Osobiście bardzo spodobało mi się to zakończenie.

Autorkę warto również pochwalić za to, że książka wciąga i nie pozwala przerwać lektury choćby na moment. Umiejętne wplecenie romansu między codzienne obowiązki sprawia, że pochłania się tę opowieść w ekspresowym tempie.

„Chorwacka przystań” na pewno nie spodoba się miłośnikom szybkiej akcji. Jest to opowieść spokojna, dająca możliwość refleksji nad naszymi wyborami i ich konsekwencjami. Czasami smutna, czasami radosna, wciąga i zapewnia godziny miłego odpoczynku. Bardzo polecam!

Loremi, 15 lat

Za ciekawą powieść dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz