tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 5 listopada 2012

"Jaina Proudmoore: Wichry Wojny” - Christie Golden - recenzja


Christie Golden to amerykańska pisarka zajmująca się literaturą fantasy, horrorami i science-fiction. Autorka znana z wykorzystywania realiów gotowych światów. Do tej pory Golden pisała książki w takich uniwersach jak: Advanced Dungeons &Dragons – Ravenloft, Forgotten Realms, Star Wars, Star Trek, Starcraft i Warcraft. Ponadto  wydała kilka niezależnych powieści i opowiadań.  Niekwestionowanym sukcesem autorki jest „ Arthas: Rise of the Lich King”, który został obwołany bestsellerem „New York Timesa”.


Olaboga! Cóż to za godzina przeklęta wybiła? Kto śmiał przerwać mój pojedynek chwalebny? Dlaczegóż teraz  wyłączono prąd i zaniechać mam swoich starań walki o lepsze jutro? Awaryjne zasilanie odmawia posłuszeństwa. Świat się kończy, co robić? Omiatając rozbieganym wzrokiem cały pokój, dostrzegam iskierkę nadziei.  Oto stoi, tam na półce, na wyciągniecie ręki… z okładką połyskującą od ostatnich promieni zachodzącego słońca… w prostym, ale ładnym i przyjemnym wydaniu Fabryki Słów…

„Jaina Proudmoore: Wichry Wojny” to kolejna powieść osadzona w świecie Warcrafta, mocno powiązana z wydarzeniami i postaciami przedstawionymi w internetowej wersji gry firmy Blizzard Entertainment. Akcja rozgrywa się po niszczycielskim Kataklizmie, podczas którego, obie frakcje poniosły ogromne straty. Teraz, kiedy pomiędzy Hordą i Przymierzem panują stabilne stosunki, Azeroth ponownie staje w obliczu niewyobrażalnego zagrożenia. Najpotężniejszy ze smoczych artefaktów- Źrenica Światła, została skradziona. Gdy Kalecgos z pomocą tytułowej bohaterki podejmuje się odszukania skarbu niebieskiego stada, w umyśle zuchwałego dowódcy Hordy, Garrosha Hellscreama, rodzi się chory pomysł ponownego wzniecenia wojny z Przymierzem…

Dużą rolę w tworzeniu odpowiedniego nastroju mają bujne opisy batalistyczne, którymi Christie Golden z łatwością się posługuje. Autorka stara się również zwrócić uwagę na relacje mogące występować pomiędzy rasami.

Sądzę, że książka skierowana jest raczej do czytelników posiadających przynajmniej podstawową wiedzę o świecie Warcrafta. Mnogość nazw własnych i terminów związanych z tym uniwersum mogą srodze utrudnić lekturę nieobeznanemu czytelnikowi. Mimo to, myślę że każdy z przyjemnością przeczyta epicką opowieść o przygodach wybitnej czarodziejki i dyplomatki, Jainy Proudmoore.
                                                                                                                                              Naya, 17 lat

Fabryce Słów dziękuję za możliwość przeczytania książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz