tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 8 listopada 2012

"Legenda. Rebeliant" - Marie Lu - recenzja


Marie Lu to chińska, początkująca pisarka. „Rebeliant”, to jej pierwsza książka, która już stała się hitem. Pracuje nad drugim tomem trylogii Legendy, który ma się pojawić na wiosnę 2013 r.

Legenda. Rebeliant - Marie LuAkcja toczy się w przyszłości, na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. W tym świecie wojsko rządzi twardą ręką. Każde dziecko w wieku 10 lat musi zostać poddane Próbie, a od liczby zdobytych punktów zależy jego przyszłość. Gdy uzyska się dobry wynik, ma się dostatnie życie, dobrą szkołę i pracę, lecz gdy Próba pójdzie źle, mieszka się w slumsach lub jedzie się do obozu pracy.  Więc życie różnych ludzi dzieli przepaść – jedni ledwie wiążą koniec z końcem, a inni piją wino ze szklanek wartych tyle co np. porządne auto. 

Mamy dwóch bohaterów – piętnastoletniego Daya, wychowanego w slumsach, który oblał Próbę i teraz żyje jako nieuchwytny przestępca, oraz piętnastoletnią June, która zdała Próbę z idealnym wynikiem (co nikomu się jeszcze nie udało), i właśnie kończy najlepszy uniwersytet. Choć obydwoje pochodzą z zupełnie innych światów, spotykają się, gdy Day zostaje posądzony o zabójstwo brata June. Ta, mająca teraz tylko psa, zrobi wszystko by złapać Daya…  

Autorka bardzo fajnie przedstawiła narrację - zamiast tytułu kolejnego rozdziału jest napisane imię bohatera, który przejmie narrację - June lub Day. To pozwala zobaczyć sytuację z dwóch różnych stron. Marie Lu pisze stylem łatwym i przyjemnym, a akcja cały czas przyśpiesza. Ta książka jest tak wciągająca, że siedziałam do trzeciej w nocy aby ją skończyć!  Nie zabrakło motywu miłosnego, lecz na szczęście miłość nie gra głównych skrzypiec. A bohaterzy są genialni i naprawdę nas przejmują ich losy. 

Podsumowując – książka jest naprawdę fajna, polecam szczególnie teraz, gdy wieczory są coraz dłuższe – kilka godzin minie Ci jak z bicza strzelił! 
                                                                                                                     Hedwiq, 14 lat

Wydawnictwu Zielona Sowa dziękuję za tę pasjonującą powieść.

1 komentarz:

  1. Postarałaś się Hedwiq... Super recenzja, a książkę na pewno przeczytam.

    OdpowiedzUsuń