tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 15 listopada 2012

„Lokatorka Wildfell Hall” - Anne Brontë - recenzja


Anne Brontë to jedna z trzech sławnych sióstr - pisarek. Wydała dwie powieści: „Agnes Grey” zawierającą wątki autobiograficzne, oraz właśnie „Lokatorkę Wildfell Hall”
Lokatorka Wildfell Hall - Anne Brontë               
Historia o niezwykłej kobiecie, przedstawiona na kartach książki skradnie serca wielu czytelników. Helen Graham, w akcje buntu przeciwko normom społecznym oraz w poszukiwaniu niezależności decyduje się na czyny - jak na tamte czasy - niezwykłe. Choć losy kobiety poznajemy początkowo z punktu widzenia jej sąsiada, Gilberta Markhama, od razu stają się one źródłem naszej - tak jak i młodego bohatera, fascynacji. 

Kim tak naprawdę jest kobieta żyjąca z synkiem w starym dworze, tak zazdrośnie strzegąca swojej prywatności? Jaki sekret ukrywa? Gdy Helen pozwala dżentelmenowi na lekturę swojego dziennika, mamy okazję poznać jej poruszającą historię o nieszczęśliwym małżeństwie i decyzji porzuceniu męża. Ale przed przeszłością nie można uciec tak łatwo…
                
Muszę przyznać, że forma powieści jest wyjątkowo intrygująca. Składa się ona z listów Gilberta oraz pamiętnika Helen, co pozwala nam w dużo głębszym stopniu poznać te postacie. Dzięki temu mamy wgląd na ich uczucia i dostrzegamy co nimi kierowało. A i temat „Lokatorki Wildfell Hall”, mimo, że minęło wiele lat od jej napisania, wydaje się być wciąż aktualny. Także w dzisiejszych czasach wiele kobiet cierpi, ponieważ ich ukochany okazuje się być zupełnie inną osobą, niż ta za jaką go brały. Boją się zawalczyć o swoje szczęście, ponieważ niepewność jutra, strach przed gniewem męża oraz presja społeczeństwa są przytłaczające.
                
Ponadczasowość historii, barwne postacie, ciekawa forma powieści - to wszystko składa się na piękne dzieło, jakim jest „Lokatorka Wildfell Hall”. Jedynym, co mnie razi to drobny fragment okładki - postać, stojąca w bramie została tam wklejona i jest to doskonale widoczne - niszczy to cały efekt. Na szczęście nie ocenia się książek po okładkach, więc śmiało mogę uznać „Lokatorkę Wildfell Hall” za jedno z ciekawszych dzieł literackich.

Książka ta przeznaczona jest dla każdego i naprawdę potrafi wciągnąć. Polecam ją nie tylko fanom twórczości sióstr Brontë, ale każdej osobie szukającej ciekawej lektury.
Rei, lat 17

Wydawnictwu MG dziękuję za pasjonujące chwile z powieścią.

4 komentarze:

 1. Czytałam już kilka na prawdę pozytywnych recenzji tej książki, więc czas najwyższy się za nią rozejrzeć po bibliotece :) Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to w drogę do biblioteki, bo warto :) A i z zaproszenia skorzystam :P

   Usuń
 2. Książka znajduje się na mojej liście życzeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzenia podobno się spełniają-tak w ramach motywacji :)Warto na nią poczekać :)

   Usuń