tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 9 listopada 2012

"Stulecie chirurgów" - Jürgen Thorwald - recenzja


Autorem „Stulecia chirurgów” jest Jürgen Thorwald. Niemiecki pisarz, dziennikarz i historyk znany głównie z książek opisujących historię medycyny i II wojnę światową. Wyjątkowość i autentyczność recenzowanej przeze mnie lektury może potwierdzić to, że jest ona napisana według zapisków dziadka Thorwalda, chirurga H. St. Hartmanna. Zwiedził on niemal cały świat poszukując nowości ówczesnej chirurgii. Szczególną uwagę zwracał na narkozę, której odkrycie kilkaset lat temu było prawdziwym cudem…

Stulecie chirurgów - Jürgen ThorwaldKsiążka, jak można się domyślić, opowiada o początkach chirurgii. Mówi nam na jakim była poziomie w XIX wieku. Początkowymi narzędziami, z jakimi ma do czynienia narrator są piła, nóż rzeźnicki oraz rozgrzane do czerwoności żelazo. 

Pierwsza historia opisywała losy kobiety, którą podejrzewano o to, że jest w jedenastym miesiącu ciąży. Okazało się, iż guz bardzo długo ją męczył i dopiero, gdy przybrał takich ogromnych rozmiarów, poprosiła o pomoc doktora McDowella. Lekarzowi, jeśli kobieta by nie przeżyła, groziła śmierć przez powieszenie, jako mordercy… Kobieta podczas operacji wyła psalmy i na szczęście przeżyła (nie znano wówczas narkozy). Jednak lekarz McDowell wkrótce umiera, gdyż nie znalazł się podobnie odważny jak on człowiek, który wyciąłby mu wyrostek...

„Stulecie chirurgów” ma formę zbioru opowiadań, a każde z nich jest bardzo ciekawe. Niektóre momenty tej lektury są przerażające, smutne, ale pomimo wielu ofiar chirurgia się rozwija. Pokazuje nam, że prawda zawsze – prędzej lub później - wyjdzie na jaw. Wszystkie wydarzenia opisane w tej książce są autentyczne, co sprawia, że jest jeszcze bardziej szokująca.

Jest to na pewno intrygująca lektura, ale chyba nie każdy da radę ją przeczytać. Jeśli interesujesz się medycyną, historią to z pewnością Ci się spodoba. Gdy ją przeczytasz poznasz czym jest prawdziwe cierpienie, a jeśli do tej pory bałeś się prostych zabiegów, to zmienisz swoje nastawienie.

Bardzo polecam!
Amie,15 lat

Wydawnictwu Znak bardzo dziękuję za książkę.

3 komentarze:

  1. Uuuu...widzę książkę idealną dla mnie ;] Mam rozumieć, że rozwój medycyny opisywany jest podczas II wojny światowej? Jeżeli tak, to zapewne jest tam opisane kilka 'chorych' eksperymentów.

    OdpowiedzUsuń
  2. No brzmi naprawdę zachęcająco! myślę, że czytanie książki będzie prawdziwą ucztą :)

    OdpowiedzUsuń
  3. wydaje się na prawdę ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń