tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 8 stycznia 2013

"Kamienica przy Kruczej" - Maria Ulatowska - recenzja

Kamienica przy Kruczej - Maria Ulatowska
Maria Ulatowska
jest autorką książki pt. „Kamienica przy Kruczej”. To ona również napisała „Sosnowe dziedzictwo”, „Pensjonat Sosnówka”, Domek nad morzem” czy też „Przypadki pani Eustaszyny”.„Kamienica przy Kruczej”
to powieść obyczajowa, rozciągnięta w czasie, zaczyna się w 1937 roku, a kończy w 2001. Autorka opowiada historie zwykłych ludzi, bardzo różnych od siebie, o różnych zawodach, wieku. Ich losy przeplatają się, łączą, a największym ich spoiwem jest miejsce, w którym mieszkają – Warszawa, ul. Krucza 46. Ludzie ci czują ze sobą ogromną więź, pomagają sobie, zawsze mogą na siebie liczyć, nawet wtedy  gdy wspomniana kamienica zostanie zburzona i przeprowadzają się w inne miejsca Warszawy.


Bohaterami utworu są Tosia, Piotr, pani Parzyńska, mecenas Malczewski, Weronika i Alfred Ostanieccy. Autorka opowiada historie tych zwykłych, ale dobrych i uczciwych ludzi. To oni starają się przeżyć w okupowanej przez Niemców Warszawie, w polskiej powojennej komunistycznej rzeczywistości oraz odnaleźć w Polsce po zmianach ustrojowych w 1989 roku.


Książka niesie niezwykle pozytywne przesłanie, że nie wszystko można kupić za pieniądze, że można komuś pomóc tylko z dobroci serca, albo ze zwykłej uprzejmości. Właśnie tacy są opisani przez Marię Ulatowską ludzie, niby zwykli, a jednak szlachetni i bezinteresowni.

Serdecznie polecam
Tilia, 15 lat

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz