tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 27 lutego 2013

"Daleko stąd. Podróż afrykańska" - Evelyn Waugh - recenzjaDaleko stąd. Podróż afrykańska - Evelyn Waugh
Waugh, a właściwie Arthur Evelyn St. John Waugh, to angielski pisarz kojarzony ze swoich satyrycznych powieści i konserwatywnego podejścia do świata. Najbardziej znane są: „Decline and Fall (Zmierzch i upadek)” i „A Handful of Dust (Garść prochu)”. 

Jego historia wydaje się dość kontrowersyjna. Urodzony w Londynie w 1903 roku pochodził z klasy średniej. Wstydził się swojego pochodzenia. Jego samoocena pogorszyła się, gdy z powodu książki napisanej przez brata, Arthura nie przyjęto do szkoły z obawy o dobrą reputację. W College’u prowadził bogate życie towarzyskie i zawarł znajomości z brytyjską arystokracją oraz klasą średnią. Były nawet pogłoski o jego homoseksualnych związkach. Z historii jego życia może się wyłaniać obraz dość kontrowersyjnej, sceptycznej osoby, jednak nie nam jest oceniać Waugha. Wiadomo natomiast, że jego doświadczenia wpłynęły na styl i charakter jego książek.

Jak sam tytuł wskazuje, „Daleko stąd. Podróż afrykańska” jest książką podróżniczą. Z jednej strony przepych,  kurtuazja oraz dyplomacja, z drugiej zaniedbane budynki, upał, spóźniające się pociągi… Tak właśnie rozpoczyna się przygoda Waugha z Afryką, a dokładniej z Cesarstwem Etiopii, w którym odbywała się koronacja, na którą przybyli przedstawiciele wielu państw Europejskich. Bez skrupułów opisuje on wszystko co go spotyka. Nie boi się swoich odważnych opinii. Nie ukrywa negatywnego zdania i dezaprobaty. Nie szczędzi pochwał, gdy jest zadowolony. W ten sposób zostają opisane Etiopia, Imperium Brytyjskie i wiele innych.

Należy pamiętać, że obraz Afryki przedstawiony w książce wolny był od skutków II wojny światowej. Można go traktować jak „starą widokówkę”, która przedstawia bez upiększania i wyidealizowania świat tamtych czasów. Specyficzny język i styl dodając troszkę sarkazmu i żartów powodują, że czytelnik patrzy na wszystko z innej perspektywy.


Książkę
„Daleko stąd. Podróż afrykańska”  mogę polecić osobom interesującym się literaturą podróżniczą oraz tym, którzy lubią odnajdywać różnice między teraźniejszością a przeszłością .

Asia, 15 lat 

Wydawnictwu Świat Książki dziękuję za lekturę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz