tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 12 lutego 2013

"Grona gniewu" - John Steinbeck - recenzjaO tym, że John Steinbeck, autor słynnego ,,Na wschód od Edenu”, jest geniuszem, a jego książki to arcydzieła nie trzeba mówić jego czytelnikom. Moim celem będzie więc zachęcenie, do zapoznania się z jego ponadczasowymi powieściami osób, które nie miały jeszcze przyjemności zetknąć się z jego prozą.

Grona gniewu - John SteinbeckMamy lata 20, 30 XX-go wieku i kryzys gospodarczy w Ameryce. Całe rodziny masowo emigrują na zachód, do Kalifornii, w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Żyją dniem, nie martwiąc się, co będzie jutro. Mają jednak nadzieję, że odnajdą to, czego szukają.

Jedną z tych rodzin są Joadowie. Trochę komiczni babcia i dziadek, zmagający się z przeszłością wuj alkoholik, tracący kontrolę nad swoją rodziną ojciec i matka, która tę kontrolę przejmuje, jej dziwny syn, którego nikt nie rozumie, drugi zwolniony warunkowo z więzienia, w którym był zamknięty za popełnienie morderstwa i trzeci, praktyczny nastolatek, którego interesują jedynie dziewczyny i samochody, ich siostra, młoda kobieta w ciąży, z mężem i dwoje rozrabiających dzieci. Wszyscy oni, wraz z byłym pastorem poszukującym sensu, podczas gdy utracił wiarę, wyruszają w ślad za rzeszą wysiedleńców w desperacką podróż, skazaną z góry na niepowodzenie.

Podczas wędrówki spotyka ich wiele tragedii, a rodzina powoli się rozpada. Dopadają ich w końcu wątpliwości, gdy na swojej trasie spotykają kolejny, wracających z zachodu, rozczarowanych ludzi.
Niedługo okaże się, że ich wątpliwości były słuszne. Dopadnie ich bieda większa niż kiedykolwiek, głód i wreszcie gniew niszczący ich od środka, sprowadzający nienawiść i złość na cały, niesprawiedliwy świat.

,,Grona gniewu” to proza najlepszego gatunku, opowiadająca o anatomii gniewu i sensie życia nawet na marginesie społeczeństwa.

Jest to również książka, łącząca w sobie najlepsze cechy powieści. Znajdziemy tu mistrzowskie dialogi i barwne opisy. Steinbeck prostotą swojego języka oddał prostotę ludzi, o których pisał. Jednocześnie potrafił sprawić, że nawet opis żółwia idącego po ulicy, długi na trzy strony, był ciekawy i piękny.

Wciąż nie mogę się nadziwić lekkości i naturalności z jaką Steinbeck pisał, a ,,Grona gniewu” zaliczam do tych książek, które warto czytać od nowa przez całe życie.

Karolina, 15 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz