tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 7 lutego 2013

"Sama na drodze" - Le Tan Sitek - recenzjaLe Tan Sitek to pisarka o bogatej przeszłości. Urodziła się w Chinach, dzieciństwo spędziła w Wietnamie, później mieszkała w Polsce i Norwegii.  „Sama na drodze” to jej pierwsza książka, którą Le Tan Sitek przetłumaczyła na język polski.

Sama na drodze - Lệ Tân SitekAutorka przekonuje czytelników, że życie każdego z nas to opowieść. Udowadnia swoją tezę pisząc powieść zainspirowaną własnymi przeżyciami.

Jest to historia małej An. Ojciec ośmioletniej dziewczynki po długiej chorobie umiera, co okazuje się być początkiem całkiem nowego życia dla dziecka. Wraz z matką i siostrą przebywa długą drogę z Chin do Wietnamu, do rodzinnej wsi swojego taty, by spotkać się z rodziną zmarłego. Krótkie odwiedziny zamieniają się w długi pobyt. An pozostaje pod opieką babci, podczas gdy jej najbliższa rodzina powraca do Chin.

Przy obecnej w tle wojnie wietnamskiej i przy huku spadających bomb dziewczyna uczy się nowego języka i nowego życia – życia na wsi. Odnajduje szczęście wśród kochających krewnych. Z dziecka zmienia się w prawie dorosłą kobietę. W tym czasie jej matka wychodzi ponownie za mąż.

Czy An wybaczy matce wieloletnią rozłąkę?
Czy odnajdą wspólny język?

„Sama na drodze” to barwna opowieść o dorastaniu w cieniu wojny, szczęściu jakie można znaleźć w codzienności, a przede wszystkim o miłości rodzinnej. Akcja miejscami niezbyt wartka, ale napisana prostym językiem. Książka wciąga, bawi i wzrusza.


Serdecznie polecam!
Pauline Veronique, 17 lat


Za  powieść dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz