tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 21 marca 2013

"Ocalone z Titanica" - Kate Alcott - recenzja


Autorka Kate Alcott, jak możemy przeczytać na okładce książki, pracowała jako dziennikarka polityczna w Waszyngtonie, gdzie nadal mieszka razem z mężem. „Ocalone z Titanica” to jej debiut literacki.

Ocalone z Titanica - Kate Alcott
Każdemu znana jest doskonale historia Titanica. Niezatapialnego cuda, które jednak poszło na dno. Ale czy tak naprawdę kogokolwiek zastanowiło co się działo potem? Co z nielicznymi ocalonymi z tej tragedii? Jaka była reakcja świata? Jakie kroki podjęto w tej sprawie i czy w ogóle zaczęto działać? O tym właśnie jest ta historia. Opowiada o ludziach, którzy tam byli i którzy przeżyli, kiedy innych porwała otchłań oceanu. O życiu tych osób, które już nigdy nie będzie takie jak dzień przed katastrofą...


Największym marzeniem Tess jest zaistnienie w wielkim świecie mody. Tej młodej krawcowej trafia się życiowa szansa. Szansa na spełnienie marzeń w lepszym  świecie. W ostatnim momencie dostaje się ona na pokład Titanica, jako służąca słynnej projektantki, lady Lucile Duff-Gordon. Wśród  obecnych na statku, dziewczyna budzi zainteresowanie dwóch mężczyzn: okrytego nutką tajemnicy milionera oraz miłego marynarza. Nie było im dane cieszyć się tym długo, ponieważ czwartej nocy nastąpiło uderzenie o górę lodową i zatopienie statku. Niewielu ocalało. Tych, którym się udało, wciągnięto w dochodzenie w sprawie katastrofy. Czy bogata lady Duff-Gordon uratowała się kosztem innych? Podróż dająca nadzieję na lepsze życie i spełnienie marzeń, diametralnie zmieni życie Tess...

Książka bardzo mi się spodobała. Prezentuje ona zupełnie inny obraz tej katastrofy. Skłoniła mnie również do długiej refleksji nad dokonywanymi przez nas w życiu wyborami. Bohaterowie są świetnie wykreowani. Akcja toczy się całkiem szybko, natomiast emocje sprzyjające czytaniu stopniowo narastają, żeby w kulminacyjnym momencie książki zawojować w naszych umysłach. 

Sięgając po nią z półki obawiałam się, że moje uwielbienie filmu pt.”Titanic” odbierze mi całą radość z czytania. Jak bardzo się myliłam! Jest to świetnie napisana fabuła, która w żaden sposób nie nudzi czytelnika. Zachęcam wszystkich do przeczytania tej tajemniczej, jak również po części miłosnej historii. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, dłużej nie czekaj, bo naprawdę warto!


Gabriella, 16 lat


Za  interesującą książkę dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz