tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 14 maja 2013

"Kto sieje wiatr" - Virginia C. Andrews - recenzja


Kto wiatr sieje... - Virginia Cleo AndrewsVirginia Cleo Andrews to amerykańska autorka, znana głównie z sagi o rodzinie Dollangangerów, obracającej się wokół tajemnic i sekretów. W skład wchodzą: Kwiaty na poddaszu, Płatki na wietrze, A jeśli ciernie, Kto wiatr sieje i Ogród cieni. Recenzowana powieść to czwarta część serii.

„Kto wiatr sieje” opowiada o dalszych losach rodziny. Głównym wydarzeniem są urodziny syna Cathy i Chrisa - Barta. Trwają przygotowania do przyjęcia, gdy nagle zjawia się uznany za zmarłego wujek Joel. Spotkanie nie przynosi nic dobrego, jednak Bart decyduje się przyjąć gościa pod swój dach. To wydarzenie psuje porządek panujący w rodzinie Dollangangerów. Na przyjęciu dochodzi do tragicznego wypadku, wskutek którego brat Barta, Jory zostaje sparaliżowany. Powracają duchy przeszłości, a w rodzinie zapanuje chaos.

Początkowo trudno było mi odnaleźć się w powieści, ale trudno o to, kiedy nie przeczytało się trzech poprzednich części. Mimo to, później nieznajomość tomów nie przeszkadzała w czytaniu powieści. Książka ukazuje obraz rodziny, która często miewa złe chwile, a gdy uda jej się być na chwilę szczęśliwą od razu stanie coś na drodze. Spodobało mi się to - gdyż w innych książkach nie spotkamy się z tym często. Myślę, że książkę warto przeczytać, jednakże miewałam momenty, w których mnie ona nudziła.

„Kto wiatr sieje” jest barwnym i ciekawym utworem. Występuje tu małżeństwo – brat i siostra, przez co powieść wydaje się być ciekawsza. Czytelnik po zrozumieniu ich sytuacji zaczyna zastanawiać się czy taka miłość, chociaż kazirodcza, jest grzechem. Styl pisania jest prosty. Wątki są ciekawe np. sytuacja Jory’ego po wypadku. Na plus jest również zakończenie książki, podczas czytania może polecieć parę łez. Z chęcią przeczytam pozostałe części sagi.

Zachęcam do przeczytania.

Kamila, 16 lat

Za  powieść dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

1 komentarz: