tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 29 lipca 2013

„Córka Rembrandta” – Lynn Cullen - recenzja

Córka Rembrandta - Lynn CullenCornelia to młoda i nieszczęśliwa dziewczyna mieszkająca w biednej dzielnicy Jordaan wraz ze swoim ojcem, sławnym malarzem Rembrandtem oraz przyrodnim bratem Titusem. Kiedy jej matka umiera z powodu ciężkiej choroby, a brat wyprowadza się, aby zamieszkać z wybranką serca, Cornelia jest zdana tylko na siebie i musi opiekować się swoim ojcem. 

Ten nie ułatwia jej zadania – nieustannie zajęty, zamknięty w pracowni  i natchniony przez Boga - maluje. Niestety żaden z jego obrazów nie wpada w gusta kupców, a rodzina nie ma pieniędzy na podstawowe potrzeby. Z czasem dziewczyna zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem i zadawać sobie pytania dotyczące jej rodziny. Jest nieślubnym dzieckiem, nigdy nie pojawiła się na obrazach ojca w przeciwieństwie do Titusa i matki, Rembrandt nigdy nie przekazał jej umiejętności malarskich. Sama przeszłość ojca wydaje się zagadkowa. 

Dlaczego przestał być lubiany i szanowany? 
Dlaczego ludzie przestali kupować jego obrazy? 
Czy to przez własne zachowanie stracił autorytet u wielu swoich fanów?

Książka jest niezwykle tajemnicza. Biedna dzielnica, trudna sytuacja materialna, śmierć, zarazy sprawiają, że ten nastrój jeszcze bardziej się pogłębia. Czytelnikowi, który lubi zagadki na pewno się spodoba. Oczywiście nie brakuje wątku miłosnego, przewijającego się przez karty powieści. Siedemnastowieczny Amsterdam jest naprawdę niesamowity. Oczywiście oprócz fabuły, należy zwrócić uwagę również na samą główną postać. Czytając książkę,  możemy poznać również losy sławnego malarza Rembrandta,  dowiedzieć się kilku rzeczy o jego twórczości i poznać tytuły najsławniejszych obrazów.

Szczerze polecam!


Czarna, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Jaguar.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz