tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 6 września 2013

„Maria Skłodowska – Curie i jej córki” - Shelley Emiling - recenzja

Maria Skłodowska-Curie i jej córki - Shelley EmlingFizyka. Chemia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne w naszym życiu codziennym są te dziedziny nauki. Bez nich zapewne nie jeździlibyśmy autem czy nie używali kuchenki mikrofalowej do przyrządzania posiłków. Od wieków fascynowała ludzi. To jej poświęcali całe swoje życie, a nawet ginęli przeprowadzając niebezpieczne eksperymenty.

Ciągle postępujący rozwój nauki i techniki prowadzi do coraz to nowszych odkryć. Rozpoczęcie prób leczenia chorób nowotworowych promieniotwórczymi izotopami pierwiastków było możliwe dzięki Marii Skłodowskiej – Curie. Dlaczego? Otóż polska uczona, po latach badań, doszła do wniosku, że promieniowanie to własność substancji, a nie wynik różnych procesów chemicznych. Było to epokowe odkrycie, które obecnie pozwala na leczenie wielu chorób i przedłużenie ludzkiego życia. Większość ludzi zna ją jednak dzięki temu, że jako pierwszej udało jej się wyizolować nowe pierwiastki: polon i rad, a także zbadać właściwości metalicznego radu i jego związków chemicznych, za co otrzymała Nagrodę Nobla.
                
Życie Marii Skłodowskiej – Curie nie toczyło się jednak tylko wokół nauki. Dla Polki najważniejsza w życiu była rodzina. To właśnie ona wspiera w trudnych momentach i daje siłę do dalszego życia. To ta miłość powoduje, że człowiek czuje się szczęśliwy. Polską noblistkę łączyły z córkami silne więzi, które w tej biografii zostały dobrze uwydatnione.
                
„Maria Skłodowska – Curie i jej córki” to wciągająca historia życia kobiety pochodzącej z prostej, polskiej rodziny, która wyjechała z kraju, by studiować na Sorbonie, po czym stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet świata tamtych czasów. W biografii nie brakuje wielu szczegółów, dzięki którym lepiej poznamy i zrozumiemy kobietę, której współczesna nauka tak dużo zawdzięcza. 

Gorąco polecam! Iza, 19 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MUZA.


                

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz