tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 6 września 2013

"Skandaliści w koronach" - Andrzej Zieliński - recenzja

Andrzej Zieliński to dziennikarz i historyk, autor licznych książek poświęconych polskiej historii m.in. takich jak: „Tajemnice polskich Templariuszy”, „Przekleństwo tronu Piastów”, „Niezłomny czy nikczemny”, „Oskarżony Jan Długosz” oraz wydana w 2013 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka  książka pt. „Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie”.

Skandaliści w koronach. Łajdacy, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie - Andrzej ZielińskiJak każdy pewnie wie, Polska przez bardzo długi czas była monarchią. Naszym krajem rządzili królowie i książęta. Owszem, byli tacy, co radzili sobie całkiem nieźle, innym szło nieco gorzej, ale ogólnie było całkiem nieźle. To tylko w innych krajach władcy dopuszczali się skandali, przekładali własne dobro nad dobro poddanych. W Polsce podobne rzeczy nie miały miejsca- przynajmniej tak mówią polscy kronikarze. W takim razie:

Kim była królewna Predsława i jak znalazła się w Polsce?
Kim był Bolesław II Zapomniany?
Ile trzeba było zapłacić papieżowi, aby zgodził się na koronację?
Czy Jadwiga rzeczywiście jest tak święta, a może była bigamistką?
Który z polskich królów był homoseksualistą?

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań, to serdecznie zachęcam do zapoznanie się z dziełem Andrzeja Zielińskiego. Autor w sposób niezwykle ciekawy i przejrzysty opisuje sylwetki polskich władców. Pokazuje ich takimi jakimi byli, bez retuszu czy unikania niewygodnych tematów. Wręcz przeciwnie, bardzo dokładnie opisuje występki i skandale, w które nasi monarchowie byli zamieszani. Książkę czyta się jednym tchem, gdyż autor prezentuje dzieje polskich władców z innej strony, niż jest to ukazane w podręcznikach historii.

Do przeczytanie tego utworu zachęcam nie tylko fanatyków historii, ale wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się wielu ciekawostek o ludziach zasiadających na polskim tronie.
Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz