tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 6 września 2013

„Święta Rita” - Małgorzata Bilska – recenzja


Małgorzata Bilska jest socjologiem i publicystką. Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Socjologii UJ.

Święta Rita. Patronka spraw trudnych i beznadziejnych - Małgorzata Bilska
Święta Rita była osobą, która wiele przeżyła i wycierpiała. Już jako małe dziecko lubiła się modlić i od początku chciała zostać zakonnicą. Niestety rodzice chcieli inaczej i w wieku kilkunastu lat wydali ją za mąż. Rita nauczyła Paola, jak kochać Boga. Pewnego dnia jeden z mężczyzn ze skłóconej rodziny zabił go, a Rita została sama z dwoma synami. Według prawa vendetty musieli pomścić ojca. Rita modliła się więc do Boga, aby ich powstrzymał, a jeśli się nie da inaczej, to zabrał z tego świata. Tak też się stało. Rita od śmierci synów bardzo pragnęła wstąpić do zakonu, jednak musiała pokonać po drodze wiele trudności.


Książka jest wydrukowana przyjemną, dość dużą czcionką, więc szybko się ją czyta. Całość podzielona jest na kilka części. Pierwsza to życiorys Rity, a w nim kilka mniej znanych faktów. Druga opowiada o tym, kiedy i dlaczego Rita została świętą. Trzecia natomiast to wypowiedzi różnych ludzi. Zarówno księży jak i ludzi świeckich. Znajdują się tu świadectwa związane z cudami i łaskami oraz kiedy i w jakich okolicznościach ludzie poznali Ritę.

Na końcu książki są umieszczone różne modlitwy do świętej Rity, na różne okazje. Całość dopełnia kilkanaście ciekawych zdjęć z rodzinnego miasta świętej oraz innych miejsc, gdzie kult Rity jest rozpowszechniony. 
Ja sama sięgnęłam po tę pozycję, ponieważ wybrałam Ritę na swoją patronkę. Myślę, że tę książkę można polecić każdemu, nie tylko gorliwemu katolikowi.


            Lampart, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz