tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 6 września 2013

„Kwiat śliwy, mroczny cień” - Lian Hearn - recenzja

Lian Hearn ukończyła studia na Uniwersytecie z Oksfordzie. Autorka zasłynęła z bestsellerowego cyklu „Opowieści Rodu Otori”. Jej najnowszą książką, wydaną w 2013 roku, jest „Kwiat śliwy, mroczny cień”.

Kwiat śliwy, mroczny cień - Lian HearnTsuru jest córką lekarza hanu Choshu, niezwykle ambitną nastolatką, która marzy o karierze lekarskiej. Niestety ze względu na kulturę w jakiej żyje nie może spełnić swojego marzenia. Zgodnie z tradycją Tsuru ma zostać dobrą żoną i matką. Jednak w tej kwestii dziewczyna dostaje od rodziców pewną swobodę - może sama wybrać potencjalnego kandydata na męża. Niedługo potem dziewczyna wychodzi za mąż. Na przekór tradycji małżonek Tsuru zostaje adoptowany przez jej rodzinę. Cała ta sytuacja, a zwłaszcza małżeństwo nastolatki nie podoba się jej młodemu stryjowi. Zbliżająca się wojna oraz narastające ambicja męża zmuszają Tsuru do opuszczenia rodzinnego domu.

Czy dziewczyna będzie spełniać swoje marzenie za wszelką ceną?
Do czego się posunie?
Jak potoczą się dalsze losy ambitnej nastolatki?

Lian Hearn na tle historycznych wydarzeń przedstawia bardzo poruszającą i niezwykłą historię. Poprzez dokładne i ciekawe opisy idealnie nakreśla realia oraz przebieg wojny domowej w Japonii. Autorka bardzo dobrze scharakteryzowała główną bohaterkę i dzięki temu czytelnicy mogą zrozumieć jej dylematy, problemy a następnie podjęte decyzje.

Moim zdaniem książka była tym ciekawsza, że autorka w losy fantastycznych bohaterów wplotła historyczne postacie, które bardzo zasłużyły się w historii Japonii.

Chciałabym polecić tę książką wszystkim tym, którzy interesują się dziejami Kraju Kwitnącej Wiśni oraz osobom lubiącym poruszające a momentami tragiczne historie. „Kwiat śliwy, mroczny cień” jest książką, przy której nie można się nudzić, gdyż z zapartym tchem śledzi się losy bohaterów.Gorąco polecam!


Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz