tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 18 października 2013

"Africanus: Wojna w Italii" - Santiago Posteguillo – recenzja

,,Africanus: Wojna w Italii’’ autorstwa Santiago Posteguillo to kontynuacja powieści ,,Africanus: Syn Konsula’’, opowiadającej o życiu Publiusza Korneliusza Scypiona, rzymskiego wojskowego, który zasłużył się w II wojnie punickiej, kiedy to kartagińska armia pod wodzą Hannibala natarła na Rzym.

Africanus. Wojna w Italii - Santiago PosteguilloRozpoczynająca się w miejscu, gdzie skończyła się pierwsza część, książka opowiada dalsze losy Scypiona, któremu w przerwach między działaniami militarnymi udaje się znaleźć miłość, ożenić się, a nawet doczekać potomka, nie zapominając o honorowej służbie państwu. Jego życie nie jest jednak pasmem samych sukcesów, w wydłużającej się wojnie musi mierzyć się ze strachem, stratą bliskich i niedocenieniem ze strony bardziej doświadczonych obywateli, wszak Publiusz ma zaledwie dwadzieścia kilka lat. Na swojej drodze spotyka on wiele przeszkód, ale z pomocą bliskich znajduje w sobie siłę, by iść dalej.

Jednocześnie stajemy się świadkami planów kartagińskiego wodza, który ani na chwilę nie ustaje w pokonaniu odwiecznego wroga. Polityczne zagrywki, skomplikowane plany, dobrze znane postaci z pierwszej książki, a nawet dezercja z szeregów armii to tylko niektóre z elementów czekających na czytelnika.
            
Kiedy Rzym staje na granicy upadku, wszyscy tracą nadzieję. Hannibal stoi już u bram, wydaje się, że tylko cud może ocalić ogromne imperium. Cud lub dobry dowódca. Tylko czy główny bohater, Publiusz Scypion, podejmie się tak ważnego zadania?

Muszę powiedzieć, że ,,Africanus: Wojna w Italii’’ trzyma poziom pierwszej części. Akcja dzieje się szybko, bez zbędnych postojów i przesadnego patosu. Znajdziemy tu zarówno poważne sceny, jak i wątki pełne komizmu, jak choćby ten dotyczący Tytusza Makcjusza, który okazuje się być… no właśnie, nie będę psuć niespodzianki. Autor po raz kolejny wykazuje się dokładną znajomością epoki, o której pisze. Chociaż osobiście nie przypada mi do gustu jego styl pisania, nie uważam go za zły, jedynie bardzo prosty. Oprócz tego nie znajduję w powieści żadnych większych wad.
            
Tak jak ,,Africanusa: Syna Konsula’’, tak i tę książkę polecę pasjonatom historii oraz działań militarnych na przestrzeni wieków.


Dori, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Esprit.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz