tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 15 października 2013

"Całe złoto El Dorado" - Krzysztof Petek - recenzja

Całe złoto El Dorado - Krzysztof PetekPewnie każdy z nas już kiedyś słyszał o tajemniczej legendzie krążącej wokół El Dorado. Opowieść o szczęśliwej krainie pełnej złota i innych niesamowitych bogactw, leżącej gdzieś na południowoamerykańskich ziemiach, do białości rozpaliła umysły hiszpańskich konkwistadorów. Ogarnięci żądzą bogactwa i sławy, gotowi byli za wszelką cenę, nawet za cenę swojego życia, odnaleźć upragnione złoto El Dorado. Jest to jeden z najbardziej fascynujących mitów w historii ludzkości. Jednakże jeszcze nikt do tej pory nie odkrył tego tajemniczego miejsca. Nikomu się to nie udało, choć wielu próbowało, niestety bezskutecznie. Z tego powodu pozostaje nam jedynie marzyć o górach złota i niezmierzonych bogactwach - o wyspie skarbów…

Akcja tej niesamowitej powieści rozgrywa się w samym sercu amazońskiej dżungli. „Całe złoto El Dorado” opowiada o wyprawie Jacka Paluchiewicza – Palkiego i jego grupy do południowoamerykańskiej puszczy w poszukiwaniu Paititi, Złotego Miasta. Jednak jest to tylko przykrywka dla prawdziwego celu wędrówki. Zna go tylko Palki. Na terenie dżungli rozbił się samolot, na którego pokładzie znajdował się bardzo niebezpieczny wirus, powodujący u kobiet bezpłodność. Co za tym idzie, gdyby dostał się on do powietrza, nasz gatunek byłby zagrożony wyginięciem… Była to broń wyprodukowana przez sektę Dom Dawida, pragnącą zdobyć władzę na świecie. Zadaniem grupy wędrowników jest odnalezienie wraku samolotu i unieszkodliwienie wirusa. Niestety, nie będzie to takie proste. Czekają ich liczne przeszkody, na jakie można się natknąć w Amazońskiej Puszczy, ale nie tylko. Ktoś za wszelką cenę stara się przeszkodzić w osiągnięciu celu. Wśród uczestników ekspedycji ukrywa się zdrajca. Nie zadowala się on jedynie drobnymi kradzieżami, ale jest w stanie posunąć się aż do morderstwa.

Sięgając po książkę, spodziewałam się otrzymać miłą, przeciętną powieść przygodową dla młodzieży. To, czym okazało się „Całe złoto El Dorado” Krzysztofa Petka, niesamowicie mnie zaskoczyło. Po pierwsze, wyraźnie widać, że autorem tej historii jest mężczyzna i to nie zwyczajny pisarz, ale instruktor survivalu, organizator wypraw i szkół przetrwania. Sensacja została idealnie połączona z realiami życia i przygód w dzikiej Amazonii. Książka jest napisana dość skomplikowanym językiem, początkowo nieco trudnym do zrozumienia, lecz z biegiem czasu… z biegiem stron coraz bardziej wczuwamy się w ekspedycję. Możemy tu znaleźć wiele żarcików i przykładów wspaniałego języka Petka. Wypowiedzi w stylu: „Czarna dziura ziejąca spomiędzy wysuszonych warg nie nadawała się na reklamę gabinetu dentystycznego. (…) Z dziury wydobył się zestaw dźwięków, których Palki nie powtórzyłby bez naoliwienia gardła.” rozśmieszają nas praktycznie co chwilę podczas lektury. Wykreowani bohaterowie są wyjątkowi, każdy z nich jest inny i ma swój własny, indywidualny sposób bycia. Niektórzy bardzo tajemniczy, inni mają swoje drugie, ukrywane oblicze i wielu doświadczyło już cierpień w swoim życiu. Wszyscy są za to wyraziści i jedyni w swoim rodzaju. 

Czytając książkę nie tylko mamy przyjemność doświadczenia przygód razem z jej bohaterami, ale także wiele się dowiadujemy na temat życia Indian w ich naturalnym środowisku, nastawienia do przybyszów, ich przyzwyczajeń i tradycji. Według mnie jest to bardzo interesująca powieść, która dostarcza nam także informacji na temat kultury Ameryki Południowej. Krzysztof Petek wiernie oddaje nie tylko codzienność Amazonii, jej realne zagrożenia i surowe, lecz niesamowite piękno. Tempo akcji już od pierwszych stron trzyma w napięciu, co jakiś czas zwalnia i kumuluje się, aby z impetem dać upust niespodziewanym wydarzeniom. Zakończenie książki nieco mnie zaskoczyło, przyznam, że spodziewałam się innego rozwoju akcji.

Książkę polecam czytelnikom, którzy chcą odkryć tajemnicze El Dorado i zagłębić się w bardzo realistyczne opisy Amazonii. Miłej lektury!

Ananaska, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz