tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 7 października 2013

"Pamiętnik nastolatki 3" - Beata Andrzejczuk - recenzja

Pamiętnik nastolatki 3 - Beata AndrzejczukNatka powraca w kolejnej odsłonie!

Najlepsze wakacje dobiegły końca, wszystko co dobre i piękne kiedyś się kończy, te wakacje też musiały. Po wielu dniach spędzonych nad cichym i spokojnym polskim Bałtykiem, trzeba przystosować się do miejskiego gwaru. Zapomnieć o tym, co było na wakacjach, nie żyć wspomnieniami ale teraźniejszością i przygotowywać się do przyszłych egzaminów gimnazjalnych.

Łatwo powiedzieć trudniej zrobić, prawda?
Czy jest czas na naukę, gdy z drugiej strony godzinami można powspominać wakacje, jeszcze raz przeżyć ten wolny i beztroski czas?
Niezwykle trudne...

Ten rok szkolny dla Natki zapowiada się naprawdę ciekawie: związek z Jackiem (tak z tym Jackiem, o którym marzyła od dawna, nareszcie są razem!!!), próby skontaktowania się Maksymem (tym z wakacji o pięknych blond włosach!), egzaminy gimnazjalne (o zgrozo!), wybór szkoły średniej (liceum czy technikum?), wyciąganie ocen na jak najlepsze (z piątek na szóstki, z szóstek na siódemki :D ).

Ale zastanówmy się dobrze, co w tym roku tak naprawdę będzie ważne dla Natki?
Szkoła i nauka czy Jacek i Maksym?
Czy Natce uda się pogodzić to wszystko?

Związek z Jackiem nie jest wcale tak cudowny jak mogłoby się wszystkim wydawać, Natka oczekiwała na niego bardzo długo, a tu życie wywinęło jej takiego psikusa. Lecz nie załamujmy się, bo w każdym związku bywają czasami złe, a dużo częściej dobre dni.
Ile będzie tych dobrych, a ile złych?
Które przeważą?
Czy związek Jacka i Natalii, będzie na tyle silny i przetrwa wszystkie „burze”?

Maksym wyjechał do Stanów, do ojca, by tam zdać maturę, Natka nie ma z nim totalnie żadnego kontaktu, ani przez sms’y, rozmowy telefoniczne, Tlen, facebook czy coś w tym rodzaju. Na szczęście kilka razy dostaje od niego list (tak list, dobrze przeczytałeś, taki napisany ręcznie ze znaczkiem :D ).
Ale czy to wystarczy, by Natka o nim pamiętała?
Czy może pojawi się ktoś inny, kto odsunie Maksyma na dalszy plan?
Przed Natką znów pojawia się problem Jacek czy Maksym, kogo wybrać?

W związku z tymi problemami nauka Natki leży w opłakanym stanie. Zuzka (siostra Natki) skończyła związek z Mateuszem, korepetytorem z matematyki Natki, teraz zaczyna spotykać się z Witoszem, niby po przyjacielsku, ale sami się dowiecie co z tego wyniknie. Przez to również Maksym może się więcej dowiedzieć o Natce od swojego najbliższego przyjaciela.
Czy Mateusz dalej będzie jej korepetytorem, mimo, że zerwał z Zuzką?
A jak z Zuzką, czy na przyjaźni z Witoszem się zakończy, czy będzie to coś więcej?
Czy informacje od Witosza przydadzą się Maksymowi?

Jeszcze na domiar złego Kacper najwierniejszy przyjaciel Natki zostaje potrącony przez samochód, będzie trzeba go uśpić. Natka jest załamana tą sytuacją, powiernik jej największych tajemnic i problemów, miałby odejść?
Jak Natka pogodzi się ze stratą czworonożnego przyjaciela?
Czy zyska wsparcie od przyjaciół czy od kogoś innego?
            
Pozostają jeszcze egzaminy, tak te nieszczęsne egzaminy. Egzamin sprawności do liceum o profilu sportowym. To wszystko czeka na Natkę w tym roku.
Jak sobie poradzi na egzaminach, czy wystarczy jej punktów by dostać się do wybranej szkoły, czy będzie trzeba szukać jakiejś innej?

Na te i pewnie inne nurtujące Was pytania znajdziecie odpowiedź w „Pamiętniku Nastolatki 3” autorstwa Beaty Andrzejczuk. Ta część jak wszystkie pozostałe jest tak samo cudowna. Daje wiele do myślenia i nie pozwala zakończyć czytania bez uronienia łzy. Chcę tę jak i również inne części polecić wszystkim nastolatkom, by mogły przenieść się do wspaniałego świata Natki i razem z nią mogły przeżyć jej historię. Obiecuję Wam dziewczęta, wiele razy złapiecie się na tym, że u Was jest podobnie jak u Natki, te same problemy w szkole, z rodzicami, a może z chłopakami? Ta część doskonale odwzorowuje też moje życie, ja tak samo jak Natka w tej części, jestem trzecioklasistką i już na początku roku odczuwam ten wielki stres związany z egzaminami, gdzieś pomiędzy tym zamieszaniem są przyjaciele, znajomi, problemy i uczucia, ale da się wszystko pogodzić. Sama też jestem bardzo ciekawa jak minie u mnie ten rok.

Życzę miłego czytania jak i również powodzenia w nowym roku szkolnym, mam nadzieję, że dla wielu z Was będzie on lepszy niż poprzedni ;D

Klaudii, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rafael.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz